WSZYSTKO O HALUKSACH   HALUKSY - OBJAWY   HALUKSY - PRZYCZYNY   HALUKSY - PYTANIA   HALUKSY - WKŁADKI

haluksy

Paluch koślawy zwany jest potocznie haluksem (halluks, halux, hallux, halluksy), inna nazwa często stosowana w literaturze anglosaskiej na określenie tej deformacji to bunion.

halluks 1

Paluch koślawy jest złożoną deformacją przodostopia, polegającą na odchylaniu się pierwszej kości śródstopia w stronę przyśrodkową oraz jednoczesnym odchylaniu się palucha w kierunku bocznym.

Paluch koślawy jest złożoną deformacją przodostopia, polegającą na odchylaniu się pierwszej kości śródstopia w stronę przyśrodkową oraz jednoczesnym odchylaniu się palucha w kierunku bocznym. Pierwsza kość śródstopia odchylając się przyśrodkowo powoduje napinanie tkanek miękkich w tym miejscu oraz wykształcenie charakterystycznego guza. Często pacjenci myślą, że guz ten jest spowodowany narastaniem dodatkowej tkanki kostnej, jednak badania wykazały, iż jest to nieprawda. Wykazano, że szerokość głowy pierwszej kości śródstopia jest taka sama u pacjentów z paluchem koślawym jak i u pacjentów bez deformacji. Częstość występowania palucha koślawego określa się na między 4 a 10% populacji. W 90 procentach  przypadków chorobą dotknięte są kobiety. Wynika to zarówno z pewnych predyspozycji wrodzonych oraz ma związek z typem noszonego obuwia.

Paluch koślawy występuje najczęściej obustronnie jednak moment wystąpienia deformacji jest czasami różny dla każdej ze stóp. Najczęściej pierwsze początki deformacji pacjenci mogą zauważyć w trzeciej, czwartej dekadzie życia, chociaż zdarzają się przypadki gdy już u kilkuletnich dzieci można zauważyć początki tej choroby. Paluch koślawy nie jest deformacją izolowaną ale powoduje również powstawanie płaskostopia poprzecznego oraz deformacji pozostałych palców pod postacią palców młotkowatych. Ze względu na towarzyszącą wiotkość stawową często możemy zaobserwować poszerzenie całej stopy (stopa rozpłaszczona), a także boczne odchylanie się V kości śródstopia czyli deformację o nazwie bunionette. Warto zaznaczyć że paluch koślawy jest deformacją dynamiczną, tzn. nieubłaganie pogłębia się wraz z czasem chociaż tempo narastania jest bardzo różne.

 • MY W MEDIACH

  Specjaliści z Poradni Chorób Stopy są bardzo często zapraszanymi gośćmi w roli ekspertów, przez telewizję, prasę oraz rozgłośnie radiowe.
  Czytaj więcej
 • DLACZEGO MY?

  Wieloletnie doświadczenie w leczeniu zachowawczym i operacyjnym chorób i urazów stopy oraz stawu skokowego.
  Czytaj więcej
 • KONTAKT

  Specjalistyczne leczenie chorób i urazów stawu skokowego oraz stopy. Rejestracja i Konsultacje:
  tel. (22) 127-07-07.
  Rejestracja