• Skręcenie stopy

  Skręcenie stopy to skręcenie do przekroczenie fizjologicznego zakresu ruchu w stawie. Ze względu na skomplikowaną budowę skręceniu może ulec praktycznie każdy ze stawów w obrębie stopy. Dolegliwości są typowe: ból, obrzęk,  trudności w chodzeniu, utykanie.

  Rozpoznanie:

  Rozpoznanie opiera się na wnikliwym badaniu klinicznym oraz wykonaniu serii RTG. Wykonanie diagnostyki RTG jest w większości przypadków konieczne w celu wykluczenia innych, poważniejszych urazów stopy takich jak złamania, czy zwichnięcia/podwichnięcia. Ze względu na ryzyko wystąpienia w obrębie stopy ciężkich urazów, które nie zawsze są dobrze widoczne na zdjęciach RTG (np. uszkodzenia stawu Lisfranca) czasami konieczne jest pilne rozszerzenie diagnostyki o badanie tomografii komputerowej (CT). W pewnych sytuacjach konieczna jest również bardziej dokładna ocena tkanek miękkich – w tym celu wykonuje się badanie USG lub MRI.

  Leczenie:

  Leczenie jest objawowe. W większości przypadków wystarczy chłodzenie, ograniczenie chodzenia, stosowanie leków przeciwzapalnych oraz rehabilitacja, która prawidłowo prowadzona skraca czas powrotu do pełnej sprawności. Czasem, ze względu na silne dolegliwości bólowe, konieczne jest unieruchomienie kończyny.

  Tagi: skręcenie stopy

   

  Czy wiesz że...?

  Rozpoznanie skręcenia stopy opiera się na wnikliwym badaniu klinicznym oraz wykonaniu serii RTG.

  Skręcenie stopy
  Oceń
  Dodaj komentarz →
 • MY W MEDIACH

  Specjaliści z Poradni Chorób Stopy są bardzo często zapraszanymi gośćmi w roli ekspertów, przez telewizję, prasę oraz rozgłośnie radiowe.
  Czytaj więcej
 • DLACZEGO MY?

  Posiadamy wieloletnie doświadczenie w leczeniu zachowawczym i operacyjnym chorób i urazów stopy oraz stawu skokowego.
  Czytaj więcej
 • LECZENIE HALUKSÓW

  Stosujemy nowoczesne metody operacyjne, bez konieczności unieruchomienia w gipsie, używamy najlepszych tytanowych implantów.
  Czytaj więcej
Skręcenie stopy
Oceń