Rehabilitacja po operacji palucha koślawego stanowi nierozerwalną całość prawidłowego procesu leczenia. Rehabilitację dzielimy na 3 etapy: przedoperacyjny, wczesny pooperacyjny oraz późny pooperacyjny.

Fizjoterapię rozpoczynamy przed operacją, poprzez naukę chodu w specjalnym obuwiu odciążającym przodostopie, ewentualnie, w przypadku mniejszej sprawności pacjenta, chodu przy pomocy kul, instruktaż ćwiczeń pooperacyjnych oraz przedstawienie ogólnego postępowania pooperacyjnego. Przed operacją należy wyjaśnić pacjentowi krok po kroku jak należy postępować po zabiegu, co może, a czego nie powinien robić.

We wczesnym okresie pooperacyjnym ważna jest profilaktyka przeciwobrzękowa oraz odpoczynek, aby zapewnić prawidłowe gojenie tkanek miękkich i tkanki kostnej. Od następnego dnia po operacji pacjent chodzi w specjalnym bucie, którego zadaniem jest odciążenie operowanego palucha.

Po zrośnięciu tkanki kostnej pacjent może zacząć chodzić w normalnym obuwiu i tym samym wkracza w późny etap pooperacyjny. Celem rehabilitacji w tym okresie jest m. in. nauka prawidłowego chodu, rozciągnięcie przykurczonych i wzmocnienie osłabionych mięśni, mobilizacja operowanego stawu, blizny pooperacyjnej oraz pozostałych stawów stopy i poprawa propriocepcji.

Pominięcie rehabilitacji po operacji palucha koślawego może skutkować usztywnieniem palucha, problemami z prawidłowym chodem i równowagą, a co za tym idzie bólami w obrębie stopy i pozostałych stawów kończyny dolnej oraz kręgosłupa.

Tagi: paluch koślawy

Call Now Button