• Czym jest neuralgia Mortona?

  Jak możemy sobie pomóc?

  choroba mortona

  choroba mortona

  Nazwa nerwiak jest myląca oznacza ona bowiem niezłośliwy nowotwór nerwu obwodowego pod postacią niewielkiego czerwono-brunatnego guzka. W przypadku choroby Mortona prawdziwy nerwiak nerwu podeszwowego wspólnego palców występuje niezwykle rzadko, najczęściej mamy do czynienia z podrażnieniem nerwu. W efekcie tego nieraz dochodzi w obrębie nerwu do zmian zapalnych lub zwyrodnieniowych. Tak więc nazwa nerwiak nie jest poprawna lecz mocno zadomowiła się w umysłach zarówno pacjentów jak i ortopedów.

  Nerw podeszwowy wspólny palców

  choroba mortona

  choroba mortona

  Czym jest nerw podeszwowy wspólny palców? Nerw piszczelowy jest jednym z trzech głównych pni nerwowych w obrębie podudzia. Poniżej kostki przyśrodkowej dzieli się na nerw podeszwowy przyśrodkowy i nerw podeszwowy boczny. Nerw podeszwowy przyśrodkowy dzieli się na nerw właściwy przyśrodkowy unerwiający przyśrodkową część palucha oraz na nerwy podeszwowe wspólne palców idące do przestrzeni międzypalcowej pierwszej do trzeciej. Następnie dzielą się one na nerwy podeszwowe właściwe palców unerwiające czuciowo podeszwową stronę palców. Nerw podeszwowy boczny oddaje nerw podeszwowy wspólny palców do czwartej przestrzeni międzypalcowej oraz nerw właściwy boczny unerwiający boczną część palca V.

  Neuralgia

  choroba mortona

  choroba mortona

  Choroba Mortona prawie zawsze dotyczy II i III przestrzeni międzypalcowej tj. pomiędzy palcem II i III oraz palcem III i IV. Neuralgia Mortona występuje częściej u kobiet, na ogół po 50 roku życia. Objawem neuralgii Mortona jest ból zlokalizowany po podeszwowej stronie przestrzeni międzypalcowej, na ogół na wysokości głów kości śródstopia (okolica podstawy palców). Ból ten często ma charakter palący, piekący. Często promieniuje on do palców, rzadziej w kierunku stawu skokowego. Ból ten najczęściej pojawia się przy chodzeniu, maleje lub znika po odpoczynku. Zwykle występuje podczas noszenia butów z wąskim noskiem.

  Objawy neuralgii

  Przyczyny choroby nie są do końca jasne i nie zawsze udaje się je ustalić. Jedną z najczęstszych jest uraz tej okolicy. Inną przyczyną może być chodzenie na wysokich obcasach. W takim obuwiu palce ustawiają się w zgięciu grzbietowym, co powoduje pociąganie nerwu. Czasami początek choroby jest związany z innymi zmianami w tej okolicy np. z występowaniem ganglionu (guzka wypełnionego galaretowatą treścią, często mającego kontakt ze stawem) uciskającego nerw.

  Neuralgia – specyfikacja

  Neuralgia Mortona to przerost osłonki nerwu palcowego wspólnego. Zazwyczaj spotykany jest u kobiet, wywołuje głównie bóle o charakterze wyładowań elektrycznych w przestrzeniach międzypalcowych stopy. Terapia neuralgii Mortona polega na kształtowaniu prawidłowej ruchomości przodostopia, jak i stosowaniu odpowiedniej aplikacji funkcjonalnego taping-u powięziowego. Neuralgia Mortona leczona jest między innymi w Poradni Chorób stopy.

  Nerwiak

  Rozpoznanie choroby opiera się przede wszystkim na dokładnym zbadaniu stopy. Pomocny jest test Muldera polegający na poprzecznym ściśnięciu stopy, co wywołuje ból. Wbrew utartym opiniom badanie rezonansu magnetycznego (MRI) lub USG rzadko pomaga w postawieniu diagnozy.

  Rozpoznanie choroby i nerwiaka

  Leczenie neuralgii – nerwiaka Mortona, na początku jest nieoperacyjne i stosuje się leki przeciwzapalne, rehabilitację, zmianę obuwia na miękkie, obszerne, na płaskim obcasie. Można zastosować miejscowe wstrzyknięcie sterydu (tzw. blokada). W przypadku braku poprawy stosuje się chirurgiczne wycięcie nerwu. Testowane są również inne metody leczenia np. trwałe uszkodzenie nerwu poprzez podanie miejscowe pod kontrolą USG roztworu alkoholu.

  Metatarsalgia Mortona (nerwiak Mortona) – skąd się bierze?

  nerwiak Mortona

  nerwiak Mortona

  Nerwiak Mortona to rodzaj guza, który tworzy się wzdłuż nerwu podeszwowego. Może mieć związek z wrodzonymi defektami w budowie stopy na przykład płaskostopiem, zbyt wysokim łukiem stopy, skróceniem pierwszej kości śródstopia, bądź te ze zrośniętymi palcami. Chorobie sprzyjają również wszystkie urazy stopy. Kolejną przyczyną jest noszenie źle dopasowanego obuwia. W ciasnych butach odruchowo podkurczamy palce, a za duże przytrzymujemy, po to aby nie zsunęły się ze stopy. Nierzadko mają to również kobiety noszące obuwie na wysokim obcasie jak np. szpilki. Szczególnie narażeni na powstanie metatarsalgii Mortona są biegacze, którzy uprawiają swoją dyscyplinę z dużą częstotliwością oraz powtarzalnie drażnią głowy kości śródstopia. Metatarsalgia Mortona może powstać także wtedy kiedy z powodu urazu, bądź operacji nierównomiernie obciążamy kończyny. Nerwiak Mortona rozwija się między trzecim a czwartym palcem stopy – kiedy nerwy stopy są nieustannie uciskane rozpoczyna się proces ich grubienia. Rozwija się wtedy nieprzyjemny stan zapalny, który prowadzi do ukształtowania się guza.

  Choroba Mortona

  Choroba Mortona to zespół bólowy dotyczący przestrzeni międzypalcowej pomiędzy palcem drugim i trzecim a także palcem trzecim i czwartym.

  Specyfikacja

  Przyczyną jest ucisk przechodzących przez więzadło poprzeczne śródstopia nerwów podeszwowych unerwiających palce stopy. Usunięcie dolegliwości bólowych wymaga specjalistycznego zabiegu operacyjnego, w trakcie którego usuwany jest odpowiedni wspólny nerw podeszwowy palców.

  Objawy

  Choroba Mortona najczęściej występuje u dorosłych kobiet. Wiążą się z nią bóle palców stopy oraz jej przedniej części podczas chodzenia – znaczną ulgę przynosi zdjęcie obuwia oraz masaż bolącego miejsca. Badanie wykazuje wady postawy przedniej części stopy, powodujące bolesny nacisk na przestrzenie między palcami. Badanie neurologiczne czasem ujawnia obecność niedużej strefy niewrażliwej między palcami.

  Leczenie

  Polega na korekcie wad budowy stopy za pomocą specjalistycznie dobranej wkładki ortopedycznej (Formthotics) oraz na obstrzykiwaniu przestrzeni międzypalcowych kortykosteroidami. Jeżeli to leczenie jest niewystarczające, wtedy w grę wchodzi operacja. Ujawnia ona właściwą przyczynę tak zwaną chorobą Mortona, czyli łagodny nowotwór wiązki naczyniowo-nerwowej przestrzeni międzypalcowej. Choroba jest całkowicie uleczalna.

  Przyczyny

  Oczywistym jest, że występowanie choroby Mortona będzie częstsze u tych, którzy ze stóp korzystają więcej i częściej. W szczególności narażeni są sportowcy dyscyplin wielokrotnie oraz powtarzalnie drażniących głowy kości śródstopia, jak bieganie czy tenis ziemny ziemny. Pamiętajmy, iż właśnie pierwsza oraz piąta głowa śródstopia obok kości piętowej przyjmuje na siebie duże obciążenia dynamiczne podczas kroku biegowego. Właśnie pomiędzy tymi skrajnymi kośćmi śródstopia rozpięte jest więzadło poprzeczne śródstopia, które pochłania dużą dozę obciążenia, dodatkowo pełniąc funkcję stabilizacyjną układu dynamicznego sklepienia poprzecznego stopy. Z biegiem czasu mniejsza pojemność obciążeniowa bardzo osłabia tę strukturę wiodąc do niewydolnego sklepienia. Ta dysfunkcja kształtująca się również przez osłabione mięśnie krótkie oraz długie stopy może być także bezpośrednią przyczyną sił ściskających nerw oraz powodujących dyskomfort pomiędzy przestrzenią międzypalcową. Problemy z płaskostopiem poprzecznym spotykane są często u osób z pronującą stopą – jednym czynników. Ustawienie stopy w odwróceniu, odwiedzeniu oraz zgięciu grzbietowym, które występuję u nadpronatorów w trakcie fazy lądowania, zdecydowanie wzmaga siły ściskające oraz rozciągające nerwy między palcami. Kostka uciekająca do środka przy ekscentrycznej pracy mięśni powoduje spore obciążenie nerwu piszczelowego oraz jego dalszych gałęzi, a z kolei nadruchome głowy powodują uścisk. Gdy do tego dodamy jeszcze nadmierny wyprost palców w stawach śródstopno-paliczkowych w trakcie pierwszej fazy odbicia powiększający znacznie bardziej rozciągnięcie oraz ucisk, to od razu rysuje nam się obraz złej biomechaniki.

  Kolana koślawe i inne dolegliwości

  Analizując dalej nadmierną pronację stopy warto zwrócić uwagę, iż ten problem może wynikać z dysfunkcji wyżej położonych segmentów. W tym przypadku należy zwrócić uwagę na kolana koślawe, niestabilną miednicę bądź dysproporcje w długości kończyn. Inną często wymienianą przyczyna jest obuwie o wąskich czubach i nadmierne używanie obuwia na wysokim obcasie. Pierwsze zwiększają ucisk w przestrzeniach międzypalcowych, a drugie przenoszą ciężar na głowy kości śródstopia, przy okazji powodując nadmierne prostowanie palców oraz rozciąganie nerwów. Istnieją też pomniejsze okoliczności, jak palce młoteczkowate, odciski na stopach czy hipermobilne stopy . Czasem zbyt wąskie buty, oprócz wyżej wymienionych niepożądanych działań, prowadzą również do specyficznej pracy palców próbujących sporo obciążenia wziąć na siebie -to powoduje, iż stawy paliczkowe bliższe ulegają zgięciu, a dalsze wyprostowi tworząc określony kształt młoteczka – to naprawdę znacząco zmniejsza statykę oraz dynamikę stopy wiodąc do płaskiego sklepienia poprzecznego. Taka sytuacja może być również powodowana przez dłuższy drugi palec stopy, zmieniający mocno cały układ wsparcia stopy. W kolejnej fazie wynikać z tego mogą wszelkie odciski, zgrubienia na drugiej, trzeciej oraz czwartej głowie kości śródstopia. Podobnie mocno elastyczne stopy, efekt słabych mięśni krótkich stopy, oraz niestabilnych więzadeł, mogą być również przyczyną ucisku.

  Czynniki ryzyka

  Naturalnie rozwój choroby Mortona przybliżają również pozostałe czynniki ryzyka z grupy ogólnych oraz treningowych. Wszelkie niepoprawnie skonstruowane plany treningowe powodujące przetrenowanie, bądź niemetodyczne włączanie środków treningowych skutkujące niedostateczną regeneracją potreningową, zły dobór obuwia, brak stretching-u, jak i nieodpowiednia technika biegu i waga, oraz płeć – to wszystko skutkuje zmniejszeniem pojemności obciążeniowej tkanek, oraz powstaniem dysfunkcji. Warto pamiętać, iż modna ostatnimi czasy technika biegania na przodostopiu zdecydowanie bardziej obciąża całą strukturę przednią stopy. Przy stosowaniu tej techniki biegu należy mieć świadomość większego ryzyka pewnych kontuzji przeciążeniowych między innymi właśnie metatarsalgii Mortona.

  Metatarsalgia Mortona

  Metatarsalgia Mortona

  Metatarsalgia Mortona

  Metatarsalgia Mortona to bardzo dokuczliwe schorzenie stóp opisał pierwszy raz w 1835 roku Filippo Civinini – natomiast nazwa choroby pochodzi od nazwiska Williama Thomasa Mortona, który badał schorzenie bardzo szczegółowo, jednakże nie dotarł do sedna przyczyn. Choroba doczekała się wielu nazw – nerwiak Mortona, metatarsalgia Mortona, neuralgia Mortona, nerwiak międzyśródstopny, nerwiak międzypalcowy bądź nerwiak podeszwowy. Metatarsalgia Mortona występuje znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn.

  Specyfikacja

  Cierpiący z tego powodu ludzie porównują schorzenie do sytuacji, kiedy to w obuwiu tkwi kamyk i przy każdym stąpnięciu nam o sobie przypomina. Częstotliwość zachorowań na metatarsalgię Mortona jest nieznana jednakże przyjęto, iż wśród ludzi odczuwających ból w stopach około dziewięć procent cierpi na metatarsalgia Mortona. Co poniektórzy specjaliści uważają, iż prawdziwy nerwiak Mortona zdarza się bardzo rzadko. Częściej zaś przyczyną dolegliwości bólowych są zmiany zwyrodnieniowe, bądź też stan zapalny. Podobne do objawów nerwiaka daje też ganglion, to znaczy guzek wypełniony galaretowatą treścią, który uciska na nerw.

  Objawy schorzenia

  neuralgia Mortona

  neuralgia Mortona

  Objawem Metatarsalgii Mortona jest ból stopy podczas chodzenia, bądź uciskania miejsca między trzecim a czwartym palcem. Ból często jest wielce nasilony, jak i znacznie utrudnia poruszanie się. Bardzo często występuje także uczucie palenia oraz mrowienia. W miarę jak nerwiak się rozrasta, nasila się także wspomniany stan zapalny. Ból jest wtedy stały oraz promieniuje od śródstopia do czubków palców. Zdarzają się także dość bolesne skurcze w przedniej części stopy.

  Przyczyny powstawania:

  Nie jest to jedna, określona choroba ani grupa chorób, ale wspólna cecha wielu procesów patologicznych, takich jak:

  > płaskostopie poprzeczne,

  > podwichnięcie,

  > zwichnięcie,

  > proces zapalny w obrębie stawów śródstopno-paliczkowych, nieprawidłowa budowa anatomiczna głów kości śródstopia oraz całego przodostopia (np. zbyt długie kości śródstopia, nadmierna ruchomość stawu klinowato-śródstopnego I),

  > choroby dermatologiczne,

  > schorzenia ogólnoustrojowe.

  Metatarsalgia Mortona najczęściej współistnieje z paluchem koślawym i palcami młotkowatymi.

  Czym jest neuralgia Mortona?
  5 (100%) 3 głos[ów]
  Dodaj komentarz →
Napisz komentarz
Cancel reply
 • MY W MEDIACH

  Specjaliści z Poradni Chorób Stopy są bardzo często zapraszanymi gośćmi w roli ekspertów, przez telewizję, prasę oraz rozgłośnie radiowe.
  Czytaj więcej
 • DLACZEGO MY?

  Posiadamy wieloletnie doświadczenie w leczeniu zachowawczym i operacyjnym chorób i urazów stopy oraz stawu skokowego.
  Czytaj więcej
 • LECZENIE HALUKSÓW

  Stosujemy nowoczesne metody operacyjne, bez konieczności unieruchomienia w gipsie, używamy najlepszych tytanowych implantów.
  Czytaj więcej
Czym jest neuralgia Mortona?
5 (100%) 3 głos[ów]