haluksy 55

Paluch koślawy nie jest jedynie problemem kosmetycznym. U większości pacjentów powoduje dolegliwości bólowe stóp, często prowadzące do znacznego ograniczenia sprawności.

halluks 1

           Te dolegliwości bólowe mogą mieć różną lokalizację. Często występują one w obrębie charakterystycznego guza po stronie przyśrodkowej stopy gdzie dochodzi do obcierania tkanek miękkich przez obuwie. W tym miejscu może dojść do zapalenia tzw. kaletki palucha („bursitis”). Mogą również dołączyć bóle powstałe wskutek ucisku nerwu skórnego grzbietowego palucha, przebiegającego w tej okolicy. Dolegliwości bólowe mogą również występować w obrębie palców II-IV wskutek ich młotkowatej deformacji i obcierania przez buty. Jednymi z częstszych dolegliwości na które skarżą się pacjenci są  bóle po stronie podeszwowej stopy związane z obecnością płaskostopia poprzecznego.

Płaskostopie poprzeczne powoduje powstawanie przeciążeń pod pozostałymi kośćmi śródstopia co powoduje pojawienie się bólów zwanych metatarsalgią.  Płaskostopie poprzeczne może również prowadzić do podrażniania nerwów w obrębie przodostopia i powstawania neuralgii Mortona. Paluch koślawy może być przyczyną zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawu śródstopno-palcowego I (MTP I), które mogą dawać dodatkowe dolegliwości bólowe. Ponieważ paluch koślawy jest deformacją o charakterze postępującym również objawy z czasem ulegają nasileniu.

 • My w Mediach

  Specjaliści z Poradni Chorób Stopy są bardzo często zapraszanymi gośćmi w roli ekspertów, przez telewizję, prasę oraz rozgłośnie radiowe.
  Czytaj więcej
 • Dlaczego My?

  Posiadamy wieloletnie doświadczenie w leczeniu zachowawczym i operacyjnym chorób i urazów stopy oraz stawu skokowego.
  Czytaj więcej
 • Kontakt

  Specjalistyczne leczenie chorób i urazów stawu skokowego oraz stopy. Rejestracja i Konsultacje:
  Tel. (22)127-07-07.
  Rejestracja
Halluks diagnoza