HALUKSY – LECZENIE, KOREKCJA, OPERACJA, USUWANIE

haluksy leczenie

HALUKSY

Operacja na Haluksy

Haluksy (Haluks) – bardzo wiele osób ma problem z bolącymi stopami, jednak niewiele z nich zgłasza występowanie dolegliwości odpowiednim specjalistom, którymi są ortopedzi i podolodzy. Choroby stopy takie jak haluksy, paluch koślawy (haluks), palce młotkowate, skręcenie stawu skokowego, zapalenie przyczepów mięśni czy złamanie kości leczone są przez ortopedów. Bardzo ważne jest odpowiednie dbanie o stopy i zapobieganie wystąpienia w przyszłości dolegliwości bólowych. Wiele kobiet ma problem z dyskomfortem i bólami stóp, ponieważ noszą wysokie obcasy, bardzo wąskie buty i nieodpowiednio dobrane obuwie. Na wystąpienie niektórych deformacji nie mamy wpływu, ponieważ są one genetyczne. W przypadku choroby stopy typu haluksy, palce młotkowate czy inne deformacje stopy, z którymi bardzo często się spotykamy, początkowo można spróbować leczenia nieoperacyjnego np. modyfikacji obuwia, rehabilitacji, odpowiednio dobranych wkładek ortopedycznych czy różnego rodzaju zabiegów fizykoterapeutycznych. Jeśli jednak zniekształcenie jest dość znaczne leczenie objawowe nie wpłynie na stopień deformacji, a jedynie częściowo złagodzi objawy. Wielu pacjentów nie jest zadowolonych z tej metody i decydują się na leczenie operacyjne haluksów, które jest bardzo mało inwazyjne z użyciem nowoczesnych metod i implantów pozwalających w prawie wszystkich przypadkach na bezgipsowe prowadzenie pacjenta po operacji, a okres rekonwalescencji, który jest niewielki, jest największym zaskoczeniem dla pacjenta. Coraz więcej osób decyduje się od razu na leczenie operacyjne i jest z tej decyzji zadowolonych w 100%, stąd bardzo wiele pozytywnych komentarzy oraz opinii na temat specjalistów z Poradni Chorób Stopy i operacji na haluksy.

haluksy - haluks leczenie, operacja, korekcja, usuwanie

HALUKSY – LECZENIE I OPERACJA

Leczenie i Operacja Haluksów

Jeżeli zaobserwowali Państwo u siebie powiększający się guzek u podstawy palucha, a także odchylanie się palucha w kierunku bocznym, to prawdopodobnie zaczęła się u Państwa deformacja stopy potocznie bunionem, paluchem koślawym lub haluksem. Haluksy dotyczą około 4-10% społeczeństwa co oznacza, że przy ostrożnych rachunkach przynajmniej 1500000 Polaków zmaga się z tą nieprzyjemną dolegliwością. Halluksy są nie tylko defektem kosmetycznym ale u znacznej większości pacjentów powoduje również dolegliwości bólowe, problemy z doborem obuwia i ograniczenia w uprawianiu sportów. Chociaż klasycznie paluch koślawy kojarzy się z płcią piękną, to również panowie nie są wolni od tego schorzenia stóp – 10% przypadków dotyczy mężczyzn. Należy pamiętać, że haluks nie jest tylko chorobą stawu palucha. W rzeczywistości jest to złożona deformacja całego przodostopia, prowadząca do powstania płaskostopia poprzecznego, palców młotkowatych, neuralgii Mortona i innych problemów zdrowotnych. Mimo, że leczenie haluksów nie jest łatwe, na szczęście w ostatnich latach dokonał się na tym polu ogromny postęp. Wprowadzenie nowych metod operacyjnych i nowych implantów pozwolił na możliwość leczenia bezgipsowego, szybszy powrót do sprawności i lepsze wyniki przeciwbólowe i kosmetyczne (usuwanie i korekcja haluksów).

haluksy haluks operacja

HALUKSY – KOREKCJA I LECZENIE OPERACYJNE

Operacja – Haluksy

Haluksy i ich korekcja oraz leczenie operacyjne zależne jest od stopnia deformacji oraz od stopnia dolegliwości bólowych. W początkowej fazie kiedy deformacja jest niewielka a dolegliwości bólowe nie występują lub występują w nieznacznym stopniu, podstawowym postępowaniem powinna być modyfikacja obuwia tzn. używanie butów na niewielkim obcasie i z szerokim noskiem. Można również używać specjalnych ortez odciągających paluch w kierunku przyśrodkowym, chociaż brak potwierdzenia w badaniach naukowych by stosowanie tych ortez powodowało spowolnienie powstawania deformacji. Przy dolegliwościach bólowych o charakterze metatarsalgii można również spróbować wkładek ortopedycznych z pelotą metatarsalną. Przy bardziej nasilonych deformacjach i dolegliwościach bólowych jedyną metodą leczenia jest leczenie operacyjne. Jest to jedyna metoda pozwalająca na trwałą zmianę ustawienia kości i zlikwidowanie deformacji. W literaturze opisanych jest ok. 150 różnych metod leczenia haluksów. Pokazuje to, że nie ma jednej metody dobrej na każdy typ deformacji. Metoda operacyjna musi być dobrana do stopnia deformacji, lokalizacji dolegliwości bólowych, zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawu oraz innych czynników. Większość metod leczenia palucha koślawego polega na różnego rodzaju przecięciu I kości śródstopia i przesunięciu głowy I kości śródstopia w kierunku bocznym. Przy zastosowaniu nowoczesnych metod operacyjnych z użyciem implantów biowchłanialnych lub tytanowych nie ma potrzeby stosowania unieruchomienia w gipsie po przeprowadzonej operacji. Pacjent po operacji chodzi w specjalnym bucie pooperacyjnym. Ułatwia to znacznie przebycie okresu pooperacyjnego, jak również umożliwia przeprowadzanie operacji na dwóch stopach jednocześnie. Ponieważ haluksy najczęściej wiążą się z innymi zmianami w obrębie stopy takimi jak wspomniane palce młotkowate czy płaskostopie poprzeczne operacja nie powinna ograniczać się jedynie do skorygowania koślawości palucha, lecz powinna dotyczyć wszystkich składowych deformacji przodostopia. Pacjenci często zadają pytanie o ryzyko nawrotu deformacji. Prawidłowe dobranie metody oraz odpowiednie przeprowadzenie operacji pozwala zredukować to ryzyko do około 2%.

operacja haluksów

LECZENIE I OPERACJA HALUKSÓW

Haluksy – Operacja

Haluks to przypadłość, na którą cierpi bardzo wiele osób. Przez to nie tylko ma się problemy z chodzeniem, ale bardzo często także sprawiają one ogromny ból. Dzisiaj jednak można liczyć na pomoc nowoczesnej medycyny dzięki czemu można się ich pozbyć o wiele szybciej. Jeśli chodzi o usuwanie haluksów, dzisiaj wykonuje się bez problemów w formie operacji. Operacja haluksów to dla wielu osób jedyne możliwe rozwiązanie aby pozbyć się tak uporczywego problemu. Jednakże aby mieć pewność, iż jej przebieg pójdzie bez najmniejszych komplikacji, operacja na haluksy powinna być przede wszystkim wykonana przez profesjonalistów – bowiem tylko wtedy jest pewność, iż estetyczny efekt będzie taki jak się oczekiwało. Przede wszystkim należy pamiętać, iż haluksy to problem związany z deformacją kości, a samo leczenie polega na przywróceniu ich do właściwej pozycji. Musi się to jednak odbyć chirurgicznie, ponieważ zazwyczaj konieczne jest przecięcie kości i ustawienie ich do właściwej pozycji. Operacja haluksów dzisiaj jednak odbywa się najczęściej w znieczuleniu miejscowym, i śmiało można powiedzieć że jest traktowana raczej jako zabieg a nie trudny przypadek chirurgiczny. Niemniej jednak nie można zapominać o tym, że operacja na haluksy powinna być przeprowadzana przez odpowiedniej jakości specjalistę, gdyż tylko wtedy będzie ona przeprowadzona odpowiednio. Jest bardzo wiele metod, w jaki przeprowadzana jest operacja haluksa. Wybór zazwyczaj uzależniony jest przede wszystkim od tego, jaki problem z haluksami ma pacjent oraz od jego stanu zdrowia i podobnych istotnych kwestii. Zazwyczaj różnią się przede wszystkim sposobem, w jaki nacina się kość, aby potem naprostować ją do pożądanego kształtu. Do tego aby kości po nacięciu pozostały w miejscu pożądanym, czyli w takim kształcie jak to jest konieczne, stosuje się przede wszystkim tytanowe śrubki. Ponadto stosuje się odpowiednie przyrządy, które mają za zadania utrzymywać w odpowiednim miejscu krew jak również stabilizować stopę, co jest istotne nie tylko w czasie wykonywania operacji lecz także po niej, w celu znacznie lepszej rehabilitacji. Usuwanie haluksów przy pomocy chirurga to z każdym rokiem zabieg, któremu poddaje się coraz więcej osób cierpiących na halluksy. Operacyjne leczenie haluksów tylko z Poradnią Chorób Stopy!

leczenie haluksów

JAK LECZYĆ HALUKSY – OBJAWY I ZAPOBIEGANIE (KOREKCJA I OPERACJE)

Operacja Haluska

Przed operacją haluksów można spróbować innych metod, aby skutecznie powstrzymać ich powstawanie. Poza tym należy wiedzieć, jakie są przyczyny ich powstawania, dzięki czemu na pewno można zacząć działać, aby ich nie było. Operacja na haluksy to bowiem konieczność rehabilitacji, a poza tym nie ma pewności, czy przypadłość się nie powtórzy. Pierwszym powodem, który w znacznym stopniu przyczynia się od ich powstawania jest przede wszystkim niezbyt wygodne obuwie. Dlatego to panie znacznie częściej cierpią na te przypadłości niż mężczyźni. Szpilki czy inne eleganckie buty nie zawsze bowiem idą w parze z ogromną wygodą ich noszenia. Haluks bowiem powstaje w wyniku nacisku na kość która zaczyna zmieniać swój kształt i powstaje jej wybrzuszenie. Z czasem haluksy znacznie zwiększają swoje rozmiary, co powoduje problemy z chodzeniem, ból, jak również ogromne problemy z wybraniem odpowiedniego obuwia. Przy wyborze obuwia istotne jest to, aby przede wszystkim buty miały właściwy rozmiar. Na pewno o wiele lepiej jest także wybierać te wykonane z dobrej jakości materiałów jak na przykład skora naturalna. Dzięki temu jest znacznie mniejsza szansa na to, że halluksy się pojawią, ponieważ but o wiele lepiej się będzie rozciągał, dopasowując do kształtu stopy. Haluks może być również wynikiem chorób zapalnych dotyczących układu stawowego takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, dna moczanowa i inne. Powodują one uszkadzanie więzadeł oraz torebek stawowych, co prowadzi do zaburzonej stabilności stawu oraz do początku choroby. Również inne zaburzenia w obrębie stopy takie jak przykurcz ścięgna Achillesa, płaskostopie podłużne, koślawość tyłostopia mogą wskutek zmiany biomechaniki stopy mogą prowadzić do powstania deformacji. W rzadkich przypadkach haluks może być wynikiem przebytego urazu lub też przebytej amputacji drugiego palca. Halluksy są deformacją dynamiczną, to znaczy, że raz powstała deformacja ma tendencję do pogłębiania się wraz z czasem. Haluks najczęściej nie jest dolegliwością izolowaną. Z czasem dołączają do niego inne schorzenia w obrębie stopy. Najczęściej są to deformacje palca drugiego i trzeciego a czasami czwartego pod postacią palca młotkowatego. Występowanie haluksów prawie zawsze związane jest również z powstaniem płaskostopia poprzecznego wskutek zniesienia poprzecznego łuku stopy. Jeżeli haluks już się pojawi, można próbować różnego rodzaju ćwiczeń, aby zminimalizować ich dalszy postęp, jednakże jeśli haluks uniemożliwia normalne chodzenie, wówczas usuwanie haluksów staje się niestety nieuniknione i konieczne. Bywa często i tak, że skłonność do haluksów może być wynikiem dziedziczenia. Zazwyczaj bowiem jeżeli w rodzinie taki problem wystąpił raz, występuje ponownie w kolejnych pokoleniach. Halluksy nie są niczym przyjemnym, i na pewno mogą dość znacznie skomplikować codzienne życie, dlatego też warto jest rozpocząć walkę z nimi jak najwcześniej. Jeżeli ktoś nie wie, na czym polega leczenie operacyjne haluksów, na pewno takie informacje uzyska od lekarza w naszej Poradni.

haluksy - leczenie, operacja, usuwanie, korekcja, wkładki na haluksy

HALUKS – USUWANIE

Operacje Haluksów

Z halluksami ma problemy coraz więcej osób, a medycyna doskonale potrafi sobie radzić. W przypadku lekkich deformacji, gdzie jeszcze nie doszło do zmiany biomechaniki stopy może wystarczyć specjalna wkładka na haluksy oraz leczenie zachowawcze. Gdy deformacja jest już większa jedynym wyjściem jest leczenie operacyjne. Choć chirurdzy radzą sobie z różnymi stopniami deformacji koślawego palucha oraz śródstopia, to jednak lepiej nie zwlekać z decyzją o leczeniu operacyjnym, gdyż im szybciej na zabieg się zdecydujemy tym większe szanse na całkowite wyleczenie problemu halluksów. Mniejsza deformacja to również możliwość wybrania metody powodującej mniejszą ingerencję w układ kostny naszej stopy.

haluks - korekcja, operacje i leczenie, wkładki na haluksy


HALLUKSY – KOREKCJA, LECZENIE OPERACYJNE, USUWANIE HALUKSA, WKŁADKI NA HALUKSY – TYLKO W PORADNI CHORÓB STOPY:

Haluks Leczenie, Operacja, Wkładki na Haluksy

Skontaktuj się z nami i umów na wizytę – haluksy leczenie i operacje haluksa – (22)127-07-07.
Serdecznie zapraszamy – Poradnia Chorób Stopy

TAGI:

haluksy operacja

haluksy operacja

operacja haluksów

operacja haluksów

operacja na haluksy

operacja na haluksy

halluxy operacja

halluxy operacja

operacja haluksy

operacja haluksy

operacja haluksa prywatnie

operacja haluksa prywatnie

operacje na haluksy

operacje na haluksy

operacje haluksów

operacje haluksów

operacje haluksa

operacje haluksa

haluksy leczenie

haluksy leczenie

korekcja haluksów

korekcja haluksów

haluksy

haluksy

haluksy leczenie operacyjne

haluksy leczenie operacyjne

operacje haluksów

operacje haluksów

haluksy operacje

haluksy operacje

haluks

haluks

haluks leczenie

haluks leczenie

haluxy operacja

haluxy operacja

usuwanie haluska warszawa

usuwanie haluska warszawa

haluksy usuwanie

haluksy usuwanie

usuwanie haluksów

usuwanie haluksów

halluksy operacja

halluksy operacja

hallux

hallux

korekcja haluksa

korekcja haluksa

haluksy korekcja

haluksy korekcja

operacje na haluksy

operacje na haluksy

leczenie haluksów

leczenie haluksów

 

haluksy


operacja na haluksy

Sprawdź więcej informacji:

OPERACJA NA HALUKSY

HALUKSY LECZENIE

HALUKSY – POLECANE ARTYKUŁY:

haluksy
JAK LECZYĆ HALUKSY

 

haluksy
HALUKSY – PALUCH KOŚLAWY

 

haluksy
HALUKSY OPERACJA

 

haluksy
HALLUXY

 

haluksy
HALUKSY LECZENIE OPERACYJNE

 

haluksy
HALUKSY – ORTOPEDA WARSZAWA

 

haluksy
HALUKSY

 

haluksy
OPERACJA HALUKSA

HALUKSY

HALUKS – LECZENIE I OPERACJA – SZCZEGÓŁY

Dobrym pomysłem na pozbycie się haluksów jest stosowanie odpowiednich aparatów korekcyjnych, te jednak muszą być jak najlepiej dobrane, aby spełniały swoją rolę. Poza tym istotne jest także ich regularne noszenie, a nie w sytuacji gdy ktoś sobie przypomni o tym, że zaczynają mu dokuczać halluksy. Na pewno warto jest w sytuacji gdy zauważy się u siebie tego typu zmiany skonsultować się z lekarzem, który stwierdzi, jakie kroki najlepiej podjąć, aby uniknąć halluksów i dzięki temu jak najdłużej uniknąć sytuacji takich jak operacja haluksa.

 

HALUKSY

HALLUKSY

HALLUKS

HALUKSY LECZENIE OPERACYJNE

USUWANIE HALUKSÓW

USUWANIE HALLUKSÓW

OPERACJA HALUKSÓW

OPERACJA HALLUKSÓW

OPERACJE HALUKSÓW

OPERACJE HALLUKSÓW

HALUKSY WKŁADKI

LECZENIE HALUKSÓW

HALUKSY OPERACJA

WKŁADKI NA HALUKSY

haluksy

HALUKS

- Haluksy to nieprawidłowo nadmiernie kątowe ustawienie dużego palucha. Wykrzywia się on bocznie, spycha drugi i trzeci palec na zewnątrz, a w miejscu, gdzie wychodzi ze stopy, w stawie śródstopno-paliczkowym, dochodzi do deformacji stawu, często narasta tam kość, pojawiają się stany zapalne. Haluksy to wada, która przeszkadza w życiu, bo poszerza się stopa, deformuje, jest gorsza amortyzacja stopy. Można go leczyć, warto wyłapywać tę wadę stosunkowo wcześnie, wtedy przy pomocy specjalisty można nad tym zapanować – HALUKSY.

LECZENIE HALUKSÓW

Operacja haluksów i po problemie

Bywa jednak w wielu sytuacjach, że pomimo stosowania się ściśle do zaleceń lekarza, noszenia aparatów korekcyjnych czy też wykonywania ćwiczeń operacja haluksów jest jednak nieunikniona. Wtedy jednak najlepiej przygotować się do niej odpowiednio. Na pewno nie można liczyć, że w krótkim czasie będzie możliwe bezproblemowe chodzenie. Ponadto dobrze jest zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie. Ponieważ operacja na haluksy wymaga zazwyczaj potem noszenia odpowiedniego aparatu korekcyjnego, aby dzięki temu można było szybciej powrócić do normalnego trybu życia, obuwie w którym będzie się chodzić powinno być miękkie i przede wszystkim dość elastyczne. Jednocześnie zaś na pewno powinno być przewiewne, aby dzięki temu wszystko mogło się lepiej goić. Jest to bowiem w końcu interwencja chirurgiczna, dlatego też na pewno czas gojenia i postępowanie w tym czasie jest bardzo istotne. Jeżeli chodzi o haluksy leczenie zachowawcze i operacyjne może dać bardzo dobre efekty. Jednakże nie można zapominać o tym, że to lekarz powinien decydować o tym, jakie sposoby należy zastosować. Nawet kupowanie aparatów korekcyjnych bez wcześniejszych konsultacji z lekarzem może nie przynieść odpowiednich efektów. Bez trudu bardzo wiele niezbędnych wiadomości na temat haluksów można dzisiaj znaleźć w Internecie. Dzisiaj, jak chodzi o haluksy usuwanie ich oferuje bardzo wiele gabinetów, nie ma bowiem konieczności przebywania długi czas w szpitalu po wykonaniu zabiegu.

Haluksy usuwanie – warto się zdecydować

Jeżeli wcześniej zacznie się leczyć haluksy operacja może nie być konieczna. Na pewno jednak regularne wizyty u lekarza w celu oceny stanu zdrowia są konieczne. Jeżeli zostaną zdiagnozowane dosyć wcześniej, na pewno efekty leczenia zachowawczego będą odpowiednie. Usuwanie haluksów operacyjnie nie tylko przez lekarzy, ale także przez pacjentów traktowane jest bowiem jako ostateczność. Nie ma się co temu dziwić, jest to w końcu bowiem operacja haluksy zaś umiejscowione są na stopach, które są nam niezbędne do codziennego funkcjonowania. Dlatego u wielu osób, które cierpią na haluksy leczenie zachowawcze i operacyjne zazwyczaj rozpoczyna się przede wszystkim dość długim okresem leczenia zachowawczego, które ma na celu odciągnąć jak najdalej moment samej operacji. Jeżeli jednak już za bardzo dokuczają haluksy operacja staje się koniecznością. Każda operacja haluksa to na pewno stres dla osoby która się ma jej poddać, dlatego też lekarz powinie uświadomić, jaki jest jej przebieg, czego się spodziewać i jak wygląda rehabilitacja w późniejszym czasie. Jeżeli ktoś jest świadomy tego co może go czekać, wtedy na pewno sam sobie znacznie bardziej pomoże. Gdy chodzi bowiem o haluksy operacja jako zabieg trwa zazwyczaj od 1 do 2 godzin, w zależności od tego jak są one duże i jakich ingerencji wymagają. To jednak początek drogi do chodzenia bez problemów, potem bowiem czeka dość długa rehabilitacja. Na pewno jak ktoś chce mieć z głowy haluksy operacja musi być przeprowadzona w odpowiednim miejscu przez profesjonalistów, a potem należy przestrzegać zaleceń lekarza jak mowa o rehabilitacji. Usuwanie haluksów z każdym rokiem wykonuje się przy pomocy coraz bardziej nowoczesnych metod i sprzętu. To na pewno dobra wiadomość dla pacjentów. Jeżeli bowiem operacja haluksa wykonywana jest przy pomocy nowoczesnego sprzętu, wtedy jest znacznie większa pewność tego, że przebiegnie tak jak się to planuje, a poza tym efekty będą trwałe. Wielu lekarzy jak chodzi o haluksy usuwanie zaleca jako ostateczność, i zazwyczaj dokładnie przedstawiają pacjentom dostępne w danej chwili możliwości pozbycia się ich, nawet jak mowa o stosowanych technologiach. Nawet jeżeli zostanie wykonana odpowiednia operacja haluksy mogą ponownie powrócić, jeżeli ktoś nie będzie się stosował do zaleceń lekarza, szczególnie jak mowa o wyborze właściwego obuwia.

haluksy

usuwanie haluksów

USUWANIE HALUKSÓW

haluks

HALUKS

Haluks – przyczyny powstawania haluksów są wieloczynnikowe. U wielu osób można znaleźć wrodzone skłonności. Wykazano, że u około 70 procent pacjentów z paluchem koślawym (haluks) występuje tło rodzinne. To znaczy podobna deformacja występuje u rodziców, dziadków lub u rodzeństwa. Jednym z najczęściej podawanych przyczyn powstawania deformacji jest noszenie nieprawidłowego obuwia. Szczególnie buty typu szpilki na wysokim obcasie oraz z bardzo wąskimi noskami mogą być przyczyną powstawania deformacji. Często jednak zdarza się, że haluksy występują u pacjentów którzy mówią, że nigdy nie chodzili w tego typu obuwiu. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że w ogóle używane przez nas obuwie jest dość niefizjologiczne, to znaczy powoduje spychanie palucha w kierunku bocznym. Szczególnie dotyczy to butów damskich, które nawet w przypadku płaskiej podeszwy lub niewielkiego obcasa, najczęściej mają zwężające się noski. Nawet takie niewielkie spychanie palucha do boku u osób predysponowanych może być czynnikiem rozpoczynającym powstawanie choroby. Drugą częstą przyczyną powstawania haluksa jest nadmierna wiotkość stawów w obrębie stopy. Często jest to połączone z uogólnioną wiotkością stawową tzn. dotyczącą również innych stawów takich jak kolanowy, łokciowy, stawy palców. Mówimy wtedy o tzw hypermobilności pierwszej kości śródstopia czyli hypermobilności pierwszego promienia stopy.
haluksy

haluksy leczenie operacyjne

HALUKSY LECZENIE OPERACYJNE I ZACHOWAWCZE

Haluksy leczenie operacyjne – w Poradni Chorób Stopy pomożemy Państwu skutecznie pozbyć się tej kłopotliwej choroby jaką są niewątpliwie haluksy (haluksy leczenie operacyjne i zachowawcze – Tel.(22)127-07-07).

haluksy

Haluksy – choroba cywilizacyjna:

Haluksy to choroba cywilizacyjną dotyczącą przede wszystkim pań. Istnieje wiele przyczyn powstawania haluksów. Wiele artykułów i tekstów poświęconych tematyce haluksów jako główną przyczynę powstawania tego schorzenia podaje noszenie wysokich obcasów. Haluksy to wada o podłożu genetycznym! Jeśli nie mamy predyspozycji genetycznych to noszenie wysokich obcasów z pewnością nie spowoduje pojawienia się problemu. Co prawda noszenie tego typu obuwia może pogłębić wadę lub przyśpieszyć pojawienie się haluksów u pań obciążonych genetycznie ale nie jest to kwestia samego obuwia. Wysoki obcas powoduje przeciążenie przedniej części stopy, czego skutkiem jest poszerzenie przedstopia i obniżenie poprzecznego łuku stopy, natomiast spiczasty kształt butów zwiększa ucisk na paluch – potęguje to deformacje i ból. Pod wpływem zniekształceń zmienia się biomechanika stopy. Nierównomiernie rozkłada się ciężar ciała, paluch nie jest już wystarczająco silnym punktem podparcia w czasie chodu, pogarsza się wytrzymałość struktur stabilizujących stopę, osłabieniu ulegają mięśnie i więzadła. Przyczyną występowania tego zniekształcenia u kobiet jest słabsza budowa mięśniowo-więzadłowo-stawowa stopy kobiecej.

Haluksy a medycyna:

Haluksy – przyczyny powstawania:

Przyczyną (haluksy) jest przede wszystkim uwarunkowanie genetyczne, ale również takie czynniki jak wysoki obcas, a także płaskostopie poprzeczne, które zaistniało z innych przyczyn. Ta wada też bardzo często towarzyszy haluksom. Mamy tu palce nadmiernie przygięte w stawach międzypaliczkowych, a niedobór zgięcia w stawach między stopa a podstawą palca. Tu również pacjenci mogliby działać profilaktycznie dużo wcześniej, stawy można przecież rozciągać, ćwiczyć biernie i zabezpieczyć się przed rozwojem tej niekorzystnej wady. Można dbać o stopy ćwiczeniami, właściwym zaopatrzeniem ortopedycznym, wkładką, właściwym obuwiem, aby mieć je w dobrej kondycji. Ćwiczenia stóp nie są trudne, ale wymagają systematyczności. Najpierw warto skonsultować się u lekarza specjalisty, który określi wadę i zleci ćwiczenia, potem fizjoterapeuta może rozszerzyć spektrum tych ćwiczeń – uważajmy na HALUKSY i przeciwdziałajmy temu schorzeniu (halluksy jak leczyć).

Haluksy – obuwie na wysokim obcasie:

Noszenie butów na wysokim obcasie i o wąskim czubku powoduje nierównomierne rozłożenie ciężaru ciała – to jedne z najczęstszych przyczyn powstawiania przypadłości jaką są haluksy.. Przodostopie jest wtedy przeciążone, gdyż stopa powoli ześlizguje się z obcasa. Wtedy to łuk poprzeczny stopy zapada się i powstaje tzw. płaskostopie poprzeczne. Palce od przodu i z bogu ulegają naciskom, co stopniowo, acz trwale, deformuje ich ustawienie.  Tym sposobem paluch odchyla się bocznie, unosząc drugi palec do góry (z biegiem czasu może utworzyć się kaletka maziowa). To jednak nie wszystko. Wąskie obuwie, jak i same haluksy, mogą być także przyczyną tworzenia się palców młotkowatych, które „zawijają się” pod spód stopy. Zniekształcenie dotyczy przede wszystkim drugiego palca. Jego staw w za ciasnym bucie jest ciągle zgięty i wypychany do góry. Poprzez nieustanną styczność z obuwiem na jego szczycie tworzy się duży, bolesny nagniotek. Na skutek tych wszystkich zniekształceń zmianie ulega biomechanika stopy ? pogarsza się wytrzymałość struktur stabilizujących stopę, osłabieniu ulegają mięśnie, a paluch nie może już pełnić roli wystarczająco silnego punktu podparcia podczas chodzenia. Z tego powodu przeciążone zostają kolejne części stopy, które z czasem również ulegają zdeformowaniu.

Haluksy – zakup obuwia:

W związku z tym, iż producenci obuwia projektują swoje wyroby, nie uwzględniając dodatkowego miejsca na paluch, w rezultacie materiał, z którego wykonano buty, wywiera stały nacisk na przemieszczony staw śródstopno-palcowy. Wspomnianego problemu nie należy lekceważyć, ponieważ długo utrzymujący się nacisk może przyczynić się do zapalenia torebki stawowej, które objawia się zesztywnieniem stawu i dolegliwościami bólowymi.

Haluksy – bezbolesne usuwanie w Poradni Chorób Stopy:

Bezbolesne i bezgipsowe zabiegi usuwania haluksów. Operacja na haluksy jest konieczna wówczas, gdy zmiany zwyrodnieniowe stopy znacznie utrudniają nam chodzenie. Przed zabiegiem należy poddać się serii badań, konieczne jest między innymi wykonanie zdjęć rentgenowskich. Zabieg wykonuje się zwykle w znieczuleniu miejscowym, przeprowadzonym zwykle zastrzykiem z lidokainy.

Haluksy – podsumowanie:

Przede wszystkim należy pamiętać, iż haluksy to schorzenie o podłożu genetycznym. Występuje kilkakrotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn, co wynika z różnic w funkcjonowaniu aparatu mięśniowo- więzadłowego u obu płci. Udowodnionym jest, że paluch koślawi się w społeczeństwach rozwiniętych, które noszą obuwie. W krajach, w których chodzi się boso, schorzenie typu haluksy praktycznie nie występuje. Istnieje przekonanie, że haluksy tworzą się wyłącznie od chodzenia w butach na wysokim obcasie – jest to mit. Na powstanie palucha koślawego mogą, choć nie muszą, mieć wpływ dodatkowe czynniki takie jak: otyłość, płaskostopie poprzeczne czy choroby reumatyczne. Obcasy wpływają na haluksy ale nie są jedynym czynnikiem ich powstawania. Najczęstszym czynnikiem wpływającym na kształtowanie się haluksów, są jednak geny. Haluksy to jedna z najbardziej drażliwych chorób stopy w dzisiejszych czasach.

haluksy

HALLUKSY

halluksy

- Halluksy - jeżeli zaobserwowali Państwo u siebie powiększający się guzek u podstawy palucha (Halluksy), a także odchylanie się palucha w kierunku bocznym, to prawdopodobnie zaczęła się u Państwa deformacja stopy o nazwie paluch koślawy, zwana potocznie haluksem lub bunionem. Halluksy znane, jako koślawe paluchy naprzykrzają się i są źródłem nieprzyjemnego bólu uniemożliwiającego utrzymanie prawidłowej postawy ciała oraz swobodnego chodu. Halluksy nie są chorobą samą w sobie, a jedynie wynikiem złego postępowania wobec stóp lub niedbania o ich prawidłowy rozwój i postawę. Halluksy to schorzenie polegające na przeciążeniu przedniej części stopy, w miejscu znajdowania się palców. Napór i nadmierne oddziaływanie ciała na palce sprawia, że kości tworzące łuk poprzeczny skrzywiają się poszerzając tym samym przedstopie. Charakterystycznym dla halluksów jest odchylenie pierwszego palca stopy od reszty palców oraz przesunięcie kości pierwszej śródstopia. Deformacji ulega głównie największy palec, który z reguły posiada słabszy układ więzadłowo – torebkowy przyczyniający się do koślawienia palca.

Halluksy – aktywność:

Co jednak w przypadku osób, które chcą chodzić na fitness, biegać, wspinać się itp? Osoby z haluksami powinny unikać wszystkiego, co może pogłębić ich problem. Bieganie i podskoki mogą przeciążać nie tylko przodostopie, ale i całą stopę oraz staw skokowy. A wiemy przecież, że również stan kręgosłupa, więc i całego aparatu ruchowego ma tu duże znaczenie. Mogłoby prowadzić to do dodatkowego powstawania stanów zapalnych, którym towarzyszyłby ból. Istnieje natomiast szereg zajęć i ćwiczeń, które zapewniają odpowiednią dawkę wysiłku bez wywierania nań nadmiernego nacisku i fizycznej presji. Pływanie, jazda na rowerze, Pilates, stretching czy ćwiczenia wzmacniające w pozycji siedzącej, w podporze klęcznym czy leżeniu nie powinny ich powodować. Natomiast tenisówki z delikatną podeszwą nie zapewnią właściwej ochrony, nawet jeśli ktoś uważa je za obuwie sportowe. Buty powinny również dobrze zginać się w linii palców. Niektórzy wkładają specjalne poduszeczki żelowe na śródstopie i przodostopie. Z tego co się dowiadywałam osoby, które chciały być aktywne zarówno przed operacją ortopedyczną, jak i po niej, ćwiczyły i to z powodzeniem. W przypadku bardzo delikatnych zmian, niewymagających interwencji chirurgicznej sprawdza się odpowiednia ochrona i pielęgnacja. Nie chciałabym, abyśmy dali się zwariować (w jakikolwiek sposób – nie tylko w przypadku halluksów) i od razu robili z siebie osoby kalekie (wiele osób ?naprawdę? niepełnosprawnych ruchowo pokazuje swoim przykładem, że coraz mniej jest dla nich barier nie do pokonania w realizacji swoich pasji). Natomiast wszelkie dolegliwości bólowe są istotnym sygnałem alarmowym i nie należy ich ignorować. Dopiero kiedy sobie nie szkodzimy możemy zacząć a potem zwiększać intensywność kolejnych treningów. Jasna sprawa, że zaleca się również regularne konsultacje ze specjalistą, który pomoże skontrolować stan zdrowia stóp. W tym wypadku również warto znaleźć swój złoty środek. Hallux valgus  jest stosunkowo często spotykaną deformacją dużego palca stopy zwłaszcza u kobiet. Przyczyna powstawania nie jest dokładnie określona ale z pewnością jednym z głównych czynników jest czynnik genetyczny, poza tym noszenie nieprawidłowego obuwia, nadwaga, tryb życia, schorzenia neurologiczne i inne. Wada polega na stopniowym zaginaniu się palucha w stawie śródstopno- palcowym, tak ze paluch kieruje się czubkiem ku pozostałym palcom, natomiast jego podstawa, czyli głowa I kości śródstopia stopniowo odchyla się w kierunku przeciwnym. Następuje poszerzenie śródstopia oraz dodatkowo narasta wyrośl kostna na głowie pierwszej kości śródstopia. Stopniowemu zaginaniu się koślawemu palucha często towarzyszą bóle w stawie śródstopno- paliczkowym podczas chodzenia. Zmiana ta nie tylko wygląda mało estetycznie, ale powoduje dolegliwości bólowe podczas chodzenia, powstawanie konfliktu z noszonym obuwiem, narastanie bolesnych modzeli w miejscach najbardziej uciskanych przez buty. Brak możliwości noszenia normalnego obuwia jest jednym z głównych powodów zgłaszania się pacjentek z taką deformacją do ortopedy. Stopniowe odchylanie się pierwszej kości śródstopia do boku powoduje powstawanie dysproporcji w względnej długości kości śródstopia, tak że stopa podczas fazy wybicia w czasie chodzenia zaczyna coraz bardziej przeciążać głowy II i III kości śródstopia- powstają dodatkowe bolesne modzele od strony podeszwowej stopy. Czas powstawania deformacji jest bardzo różny i zwykle uwarunkowany genetycznie. Najczęściej deformacja narasta w IV lub V dekadzie życia, ale można spotkać paluchy koślawe nawet w II dekadzie życia. Zwykle im wcześniej deformacja powstaje tym gorsze ma rokowanie. Gdy halluksy zaczynają powstawać, jest mało prawdopodobne aby postęp deformacji zatrzymał się na jakimś etapie – HALLUKSY.

Halluksy – profilaktyka:

W związku z powyższym w przypadku, gdy nie borykamy się jeszcze z tym problemem a wiemy, że jesteśmy na niego narażeni (występowanie takich przypadków w rodzinie), powinniśmy zadbać o właściwe obuwie ? odpowiednio szerokie, nie uciskające w żadnym miejscu noski i z podeszwą zapewniającą bezpieczną amortyzację podczas chodzenia i biegania (nawet jeśli nie zamierzamy w butach biegać, to lepiej być przygotowanym w razie wystąpienia takiej konieczności ? zagrożenie utraty zdrowia, samolot, autobus to kilka przykładów spośród większej ich liczby). W przypadku kobiet, które i tak będą nosić obcasy, lepsze ponoć są te z cofniętym słupkiem, który znajduje się pod środkiem powierzchni pięty. Konieczność profilaktyki prozdrowotnej w przypadku osób nieco mniej narażonych (nie obciążonych dziedzicznie) zakładam jako coś oczywistego i w tym miejscu na razie pomijam jego uzasadnienie. Przy czym właściwy wysiłek (ewentualnie suplementacja) ogólnie wzmacnia nasze mięśnie, stawy i więzadła.

Jak objawiają się halluksy?

Pod wpływem zniekształceń zmienia się mechanika stopy, a ciężar rozkłada się nierównomiernie. Osłabiony paluch nie jest już wystarczającym punktem oparcia podczas chodzenia. Pogarszająca się stabilizacja stopy oraz osłabione mięśnie prowadzą do powstawania zgrubień po wewnętrznej stronie stóp czy zmiany ustawienia kości śródstopia w stawie. Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany na stopach, zgrubienia skórne, wypukłości oznacza to, że masz źle dobrane buty, co może grozić powstawaniu halluksów.

Przyczyny powstawania halluksów:

Główną przyczyną powstawania halluksów jest noszenie zbyt ciasnych butów, należy nosić odpowiedni rozmiar. Buty nie powinny mieć zbyt wąskich czubków,  wysokich obcasów, ponieważ wtedy palce są zbyt ściśnięte, a ciężar ciała jest nierównomiernie rozłożony, ponieważ stoimy tylko na palcach, podobnie jak baletnica.  Stopa w bucie powinna być wygodnie ułożona bez żadnych ucisków powodujących otarcia. Bardzo ważne jest żeby nie spędzać dnia w jednej pozycji siedzącej czy stojącej, zmieniać obuwie, na przykład jeśli w pracy mamy możliwość chodzić w innych butach niż po mieście to należy skorzystać z tej możliwości gdyż przyniesie to ulgę naszym stopom. Jeśli mamy nadwagę również może być ich przyczyną, a także brak ruchu w ciągu dnia, zatem warto poświęcić 15 minut na spacer lub ćwiczenia. Każdy przecież znajdzie 15 minut nawet w najbardziej napiętym planie dnia. Również bardzo istotnym elementem jest pielęgnacja stóp w domu lub pedicure w salonie, żeby nasze stopy wyglądały pięknie. Można też elegancko pomalować paznokcie u stóp, aby wyglądały świeżo i estetycznie w  letnim obuwiu, co przy uciążliwym problemie jakim są halluksy nie jest możliwe. Więc tym bardziej należy je leczyć żeby nie chodzić latem w zakrytych butach, ponieważ będzie nam w nich gorąco i stopy będą się pocić. Przyczyną występowania halluksów może być również płaskostopie i choroby reumatyczne.

Halluksy – buty i geny:

Na liście przyczyn wystąpienia halluksów znajdują się przede wszystkim buty – te niewygodne, wąskie w czubkach, na wysokim obcasie, noszone bez opamiętania. Ważne są jednak też uwarunkowania genetyczne, bo jeśli odziedziczyłyśmy skłonność do tego typu zmian po mamie czy babci, to nawet stosując się do świętych zasad ortopedii, nie unikniemy kłopotu. Potem: liczą się wrodzone zmiany anatomiczne stopy. Część z pań ma po prostu słabsze więzadła, a nieuchronne dalsze ich osłabienie następuje w wieku okołomenopauzalnym. Na końcu końcu ? winę za występowanie halluksów ponosi znaczne płaskostopie lub reumatoidalne zapalenie stawów. Na geny wpływu nie mamy, ale na kupno odpowiednich butów ? tak. Te na wysokim obcasie i o wąskim czubku powodują nierównomierne rozłożenie ciężaru ciała. Gdy zakładamy szpilki, stopa powoli ześlizgując się z obcasa, prawda? Powoduje to przeciążenie przodostopia, łuk poprzeczny stopy zapada się i powstaje tak zwane płaskostopie poprzeczne. Palce od przodu i z boków są uciskane, co powoduje, że paluch odchyla się bocznie, a drugi palec podnosi się do góry. Na głowie pierwszej kości śródstopia, na wysokości stawu śródstopno-paliczkowego, tworzy się uwypuklenie. To zapalnie zmieniona kaletka maziowa. Początkowo ? nie boli. Z czasem jednak, pod wpływem ciągłego drażnienia przez wąskie obuwie, uwrażliwia się. Jest zaczerwieniona i potrafi sprawiać ból, nawet wtedy, gdy zdejmujemy już buty. Halluksy to problem, którego nie można lekceważyć.

Hallusky – środki terapeutyczne:

Pierwszym posunięciem powinno być zmniejszenie nacisku na obolały staw poprzez dobór odpowiedniego typu obuwia ? bardzo ważnym jest nieprzekraczanie odpowiedniej dla swego wieku oraz wzrostu wagi ciała. Porządne buty powinny mieć szeroką i elastyczną podeszwę mającą na celu podtrzymywanie oraz chronienie stopy, a zarazem wystarczająco dużo miejsca w przedniej, przeznaczonej na palce części, aby bez problemu mieścił się tam również nasz bolesny staw. Te warunki najłatwiej spełniają wszelkiego rodzaju sandały, buty sportowe oraz zamszowe, bądź wykonane z innych odmian miękkiej skóry pantofle. Buty zabudowane z tyłu powinny mieć mocno osadzony obcas. Pamiętajmy, iż wąskie pary obuwia można rozciągnąć w zakładach szewskich  (przeważnie wystarcza to aby w przedniej części buta zmieścił się również halluks). Lekarz może też polecić rodzaj wkładek ortopedycznych z elastycznej pianki, które pozwalają utrzymać we właściwej pozycji stopę z chwilą gdy przenosi się na nią ciężar ciała ? odpowiednio dobrane indywidualne wkładki ortopedyczne naprawdę mogą nam bardzo pomóc przy kłopotliwym problemie jakim są halluksy.

Halluksy – specjalista poradzi:

Kiedy już staw palucha zaczyna dokuczać, warto mu zafundować odpowiednią porcję gimnastyki. Dobre efekty daje chwytanie i podnoszenie palcami stóp leżących na dywanie papierowych kulek. Jednakże o wyborze rodzaju terapii zawsze decyduje lekarz ortopeda, najlepiej z Poradni Chorób Stopy. Potrafi on określić czas, kiedy halluksy można jeszcze z powodzeniem leczyć metodami niezabiegowymi, a kiedy operacja jest nieodzowna.

Halluksy – podsumowanie:

Jeśli paluch już zaczął się deformować, można jedynie zmniejszyć ból, sięgając po proste środki. Pomóc mogą preparaty przeciwzapalne i przeciwbólowe (doustne i stosowane miejscowo), zakładanie aparatów odwodzących duży palec od pozostałych czy nakładanie elastycznych osłon na widoczne uwypuklenie głowy kości. One jednak nie wyleczą halluksa. Halluksy można skorygować tylko operacyjnie. Spośród ponad 100 technik zabiegowych lekarze korzystają tylko z kilkunastu. Dobierają terapię indywidualnie do pacjenta. Operacja ma przywrócić prawidłową budowę i funkcję stawu śródstopno-paliczkowego. Podczas zabiegu lekarz przecina pierwszą kość śródstopia i za pomocą np. różnego rodzaju implantów, koryguje deformację. Mimo, że leczenie paluchów koślawych nie jest łatwe, na szczęście w ostatnich latach dokonał się na tym polu ogromny postęp. Wprowadzenie nowych metod operacyjnych i nowych implantów pozwolił na możliwość leczenia bezgipsowego, szybszy powrót do sprawności i lepsze wyniki przeciwbólowe i kosmetyczne. W Poradni Chorób Stopy pomożemy Państwu skutecznie pozbyć się tej kłopotliwej choroby, jaką niewątpliwie są HALLUKSY.

halluksy

HALUKS

haluks

Haluks to schorzenie wywołujące deformację stopy. Deformacji ulega paluch, który odchylony jest od prawidłowego usytuowania i skierowany do wewnątrz stopy, skutkuje to poszerzeniem śródstopia oraz obniżeniem poprzecznego łuku stopy w skutek większych naprężeń działających na przednią część stopy. Początkowo wystarczy terapia zachowawcza lub zmiana obuwia, aby problemowi zaradzić. Najlepszą formą leczenia zachowawczego jest stosowanie specjalnych wkładek ortopedycznych oraz gimnastyka korekcyjna stóp. Zalecany jest również aktywny tryb życia i więcej ruchu. Powstający haluks jest często winą wieloletnich nawyków, których nie sposób tak łatwo się oduczyć. Profilaktyka często jedynie spowalnia proces tworzenia się haluksów a jedyną przynoszącą trwały efekt metodą leczenia jest zabieg chirurgiczny. To jak będzie przebiegało chirurgiczne pozbycie się haluksów w dużej mierze uzależnione jest od stopnia deformacji.

Haluks – środki zapobiegawcze:

Dobrym rozwiązaniem jest zmienianie butów kilka razy w trakcie dnia, nawet jeśli nie powodują u nas dyskomfortu. Taka zmiana obuwia ma na celu pozwolić palcom na ułożenie się w różnych pozycjach. Kupując obuwie wybierajmy to wykonane z naturalnych składników, aby stopy mogły swobodnie oddychać. Pamiętajmy także o dobrych jakościowo skarpetkach, najlepiej bawełnianych. Nie zapominajmy o codziennej higienie stóp. Podczas pracy w pozycji stojącej, powinno się robić przerwy na odpoczynek (zdejmujemy obuwie i ruszamy palcami). W miarę możliwości warto chodzić boso po miękkim podłożu na przykład dywanie i ćwiczyć stopy. Ruch wzmacnia mięśnie i więzadła. Powinno się również dbać o utrzymanie prawidłowej postawy oraz masy ciała. Nadwaga sprzyja tworzeniu się zniekształceń stóp ? powstaje wtedy haluks. Należy uprawiać sporty: jazda na rowerze, pływanie. Osoby o tendencji do haluksów powinny unikać biegania, jest to bowiem duże obciążenie dla stóp.

Haluks – wstydliwy problem:

Bardzo nieestetyczny, obniżający samoocenę, wstydliwy i przynoszący dyskomfort haluks nie jest problemem jedynie kosmetycznej natury. Stopy to sprawny mechanizm, którego działanie oparte jest na kooperacji różnych elementów. Tym samym, stan stawu (śródstopo-paliczkowego) wpływa na stan pozostałych stawów i obniża ich szeroko rozumianą funkcjonalność. Finalnie, niewłaściwa praca pierwszych, odpowiedzialnych za poruszanie się stawów przekłada się na pracę stawów położonych powyżej, a paluchy koślawe stają się zapowiedzią bardzo poważnych, wpływających na motorykę schorzeń, takich jak przykurcz ścięgna Achillesa, niestabilność stawu skokowego czy rozwój płaskostopia poprzecznego.

Haluks – uwarunkowanie genetyczne:

HALUKS w większości przypadków jest uwarunkowany genetycznie. Jeśli nasza babcia miała haluks, to z pewnością pojawi się on również u naszej mamy, a następnie niestety i u nas. Haluks to problem zarówno kobiet i mężczyzn. Jednak słabsza budowa mięśniowo-wiązadłowo-stawowa stopy kobiecej powoduje, że częściej występuja one u kobiet. Dodatkowo czynnikiem sprzyjającym powstaniu haluksów są noszone z upodobaniem przez wiele kobiet buty na wysokim obcasie, o wąskim przodzie. Wysoki obcas powoduje przeciążenie przedniej części stopy, czego skutkiem jest poszerzenie przodostopia i obniżenie poprzecznego łuku stopy, natomiast spiczasty kształt butów zwiększa ucisk na paluch ? potęguje to deformacje i ból. Pod wpływem zniekształceń zmienia się biomechanika stopy. Nierównomiernie rozkłada się ciężar ciała, paluch nie jest już wystarczająco silnym punktem podparcia w czasie chodu, pogarsza się wytrzymałość struktur stabilizujących stopę, osłabieniu ulegają mięśnie. Haluks najczęściej występuje wśród osób spędzających większą cześć dnia w pozycji stojącej.

haluks

HALUKSY LECZENIE OPERACYJNE

haluksy leczenie operacyjne

Haluksy leczenie operacyjne uzależnione jest od wielkości deformacji, nasilenia dolegliwości bólowych, stopnia uszkodzenia stawów palucha. Leczenie nieoperacyjne obejmuje dobór właściwego obuwia, stosowanie aparatów korygujących, które pozwalają złagodzić ból w miejscowym stanie zapalnym. Niestety nie powodują zmniejszenia deformacji i nie mają wpływu na dalszy rozwój choroby. Stosowanie niesterydowych leków przeciwzapalnych (najczęściej w postaci maści, żelu, spray) również pozwala zmniejszyć ból. W przypadku pogłębiania się deformacji i zwiększenia się dolegliwości bólowych jedynym skutecznym postępowaniem jest haluksy leczenie operacyjne. Zabieg operacyjny jest całkowicie bezbolesny, a pacjent już na drugi dzień może chodzić o własnych siłach w specjalnym obuwiu pooperacyjnym.

Haluksy leczenie operacyjne – metody:

Haluksy leczenie operacyjne to wybór z pośród kilku metod zabiegu operacyjnego. Operacja jest skuteczna w walce z haluksami. Jest to zabieg bezbolesny, gdyż wcześniej pacjent jest znieczulany. Polega on na przecięciu kości i ustawieniu jej w odpowiedniej pozycji oraz stabilizacji. Po operacji haluksów stopa może nie odpowiednio działać jeszcze przez kilka tygodni. Pacjent powinien używać specjalnego obuwia oraz stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego. Poniżej najbardziej znane metody na HALUKSY LECZENIE OPERACYJNE:

Haluksy leczenie operacyjne – Metoda Chevron:

Polega na przecięciu pierwszej kości śródstopia dwoma cięciami. Oba mają miejsce w okolicach głowy I kości śródstopia i są przeprowadzane pod kontem 800, w kształcie litery V. W ten sposób uzyskuje się kawałki kości, które przesuwa się w odpowiednie miejsca, aby ustabilizować stopę i przywrócić jej zdrowy wygląd (haluksy leczenie operacyjne). Po tzw. nastawieniu I kości śródstopia wykonuje się kontrolne zdjęcie RTG. Jeśli wszystko jest dobrze kości skręca się śrubami, aby nie przesuwały się. Po okresie rekonwalescencji śruby usuwa się.

Haluksy leczenie operacyjne – Metoda Scarf:

Polega na wykonaniu nacięcia I kości śródstopia, które kształtem przypomina dużą, odwróconą literę Z. Zabieg ten jest klasyczną formą plastyki tkanek miękkich. Lekarz przeprowadzający go po wykonaniu nacięcia przemieszcza elementy kości śródstopia i dopasowuje je do siebie, w celu nadania prawidłowego kształtu dla kości stopy. Prawidłowe nastawienie kości potwierdza się zdjęciem RTG, a następne zespala kości śrubami. Są one na czas tymczasowy, aż do naturalnego zespolenia się kości tzw. ich zrostu (haluksy leczenie operacyjne).

Haluksy leczenie operacyjne – Metoda Akina:

Zwana też osteotomią Akina to zabieg, który może być wykonywany, jako samodzielny zabieg lub zabieg uzupełniający osteotomię I kości śródstopia. Ma on zastosowanie w przypadkach złego ustawienia policzka bliższego palucha. Podczas operacji tej wycina się z policzka bliższego palucha klin kostny, w następnie po wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego zespala powstałą przestrzeń śrubami ortopedycznymi. Metoda Ludloff zakłada skośne przecięcia I kości śródstopia, dopasowaniu odłamków kości do siebie w celu zlikwidowania haluksów oraz w fazie końcowej zespolenie kości śrubami.

Haluksy leczenie operacyjne – podsumowanie:

Haluksy są chorobą cywilizacyjną i dotyczą coraz większej ilości osób, głównie kobiet, choć dotykają także mężczyzn. Uważa się, że problem ten dotyczy od 2 do 4 % populacji. W większości przypadków deformacja występuje na obu stopach. Na powstanie haluksów wpływ mogą mieć różne czynniki: płeć, wiek, noszenie nieodpowiedniego obuwia (buty na wysokim obcasie), występowanie rodzinne ? dziedziczenie. Haluksy leczenie operacyjne ? tylko w Poradni Chorób stopy!

haluksy leczenie operacyjne

OPERACJA HALUKSÓW

operacja haluksów

Operacja haluksów – haluksy to nazwa deformacji stawu w stopie (operacja haluksów), której podstawowym objawem jest przekrzywienie się palucha w stronę drugiego palca. Z czasem deformacja ta pogłębia się, powodując bolesną oraz mało estetyczną sytuację, którą lekarze określają mianem haluksów. Jest ona szczególnie uciążliwa dla aktywnych kobiet, dla których wygoda poruszania się, jak i dobór obuwia stanowią ważny element życia codziennego.

Operacja haluksów – zabieg:

Choć istnieje wiele pozaoperacyjnych metod leczenia tego schorzenia, nie przynoszą one większego rezultatu. Jedynym odczuwalnym ich skutkiem może być czasowe zmniejszenie bólu. Dlatego też od razu warto pomyśleć o 100% bezbolesnym zabieguoperacja haluksów. Im wcześniej podjęta zostanie decyzja o usunięciu deformacji, tym większe szanse, że nie powróci. Większość pacjentów obawia się długotrwałej rekonwalescencji, gipsu i niemożności chodzenia przez kilka tygodni. Tak było kiedyś, w dzisiejszych czasach istnieje szereg sposobów postępowania, które pozwalają choremu wrócić do aktywności już po kilku dniach od zabiegu. Dzisiejsza chirurgia ortopedyczna dysponuje narzędziami oraz metodami, które dają choremu możliwość powrotu do samodzielności oraz codziennych zajęć zaledwie po kilku dniach po operacji. Pacjent zaczyna chodzić już w drugiej dobie, na początku w specjalnym obuwiu pooperacyjnym, a później we własnym. Jedyne zastrzeżenie jest takie, aby było płaskie, szerokie i wygodne. Najczęściej stosowane metody zabiegowe na operacja haluksów, opierają się na wstawieniu implantu. Nie jest on jednak sztucznym stawem, a jedynie płytką lub śrubą, które utrzymują nasz prawdziwy w odpowiedniej pozycji. Zabieg polega na przecięciu kości, ustawieniu jej w odpowiedni sposób i ustabilizowaniu za pomocą implantu. Tych zaś jest wiele, lekarze mają do wyboru biowchłanialne, tytanowe, nitynolowe. Różnią się wielkością i tworzywem, a dobierane są według potrzeb, które określa w trakcie zabiegu chirurg ortopeda w Poradni Chorób Stopy. Haluksy to problem dziś bardzo powszechny, a jednak cały czas uznawany za tabu. Niepotrzebnie, bo przecież boryka się z nim co siódmy człowiek na świecie. Najważniejsze są działania profilaktyczne, a jeśli schorzenie i tak się pojawi ? szybka wizyta u lekarza ortopedy w naszej Poradni. Oszczędzi nam to cierpień, zarówno tych fizycznych, jak i psychicznych.

Operacja haluksów – szczegóły:

Przed zabiegiem operacja haluksów analizujemy kształt stopy w obciążeniu oraz jej funkcję w trakcie chodu, następnie badamy zakres ruchu biernego stawów stopy i stawu skokowego w celu ustalenie giętkości stopy oraz oceniamy bilans mięśniowy. Badanie funkcjonalne uzupełniamy rentgenem stóp w obciążeniu, wykreślając osie ustawienia kości i stawów w obrębie stopy oraz ustalamy oś pierwszej kości śródstopia i jej korekcję, aby była zgodna z osią kości skokowej. W analizie komputerowej chodu określamy, które części stopy ulegają przeciążeniu. Po analizie poprawiamy wirtualnie kształt stopy i usuwamy koślawość palucha, rekonstrukcję przenosimy na salę operacyjną, podchodząc indywidualnie do każdej stopy z haluksem. Rodzaj stosowanych w  technik przy OPERACJA HALUKSÓW jest uzależniony od typu deformacji i zmian w obrębie całej stopy. Obecnie stosowane są: osteotomia Chevron, osteotomie klinowe i półkuliste, operacja haluksów metodą Scarf, Ludloff czy korekcja na tkankach miękkich. Osteotomię Chevron wykonuje się w obrębie głowy i kości śródstopia, choć nie stosuje się jej do wszystkich przypadków. Osteotomia klinowa i półkulista polega na wycięciu klina kostnego w obrębie kości, który albo całkowicie się usuwa, albo przemieszcza w inne miejsce. Metoda Scarf to inny rodzaj osteotomii, w ramach którego przecina się kość w kształcie litery V i zespala ją śrubami.

Operacja haluksów – leczenie zachowawcze czy operacyjne?

Leczenie zależy od postaci zniekształcenia, dolegliwości, wieku, a także zawodu chorego. Leczenie nieoperacyjne obejmuje wkładki ortopedyczne, ćwiczenia korygujace, fizykoterapię i farmakoterapię. Przy dużych dolegliwościach wynikających rozwoju miejscowego stanu zapalnego (zapalenie kaletkimaziowej) zaleca się, zakładany pod pończochę, ochraniacz z mikrogumy w kształcie ósemki i miejscową farmakoterapię. Jeżeli dolegliwości bólowe i zniekształcenie są znaczne, a metody nieoperacyjne mało skuteczne zaleca się zabieg ? operacja haluksów.

Operacja haluksów – podsumowanie:

Haluksy to popularna nazwa deformacji palucha koślawego. Jest to schorzenie nabyte i w przeważającej większości dotyczy kobiet, z uwagi na częste noszenie butów na wysokim obcasie, które jest jednym z czynników warunkujących powstawanie haluksów. Haluksy to deformacja związana z odchyleniem bocznym głowy kości przyśrodkowej, czemu towarzyszy bolesna wyrośl. Owe deformacje wyleczymy w Poradni Chorób Stopy dzięki zabiegowi operacja haluksów.

operacja haluksów

OPERACJA HALLUKSÓW

operacja halluksów

Operacja halluksów - jeśli mimo stosowania różnych środków zapobiegawczych oraz próbach leczniczych halluks stwarza coraz więcej problemów uniemożliwiając tym chodzenie, może być niezbędna operacja halluksów. O technice i przebiegu zabiegu decyduje chirurg ortopeda, dostosowuje ją do konkretnego stany stopy. Polega na usunięciu wyrośli kostnych i prawidłowym ustawieniu palucha względem śródstopia. Gdy środki zapobiegawcze nie skutkują wtedy warto zdecydować się na operacja halluksów w Poradni Chorób Stopy. Haluksy to deformacja panewki stawu śródstopno-palcowego, który znajduje się u podstawy dużego palca stopy. Kiedy pierwsza kość śródstopia wykrzywia się i kieruje na zewnątrz stopy, duży palec przesuwa się w stronę pozostałych palców. Haluks to choroba cywilizacyjna związana z noszeniem butów na wysokich obcasach przez kobiety, ale często jest efektem uwarunkowania genetycznego. Zdarza się, że kobiety, które nie noszą butów na obcasach mają problemy ze stopami.

Operacja halluksów – na czym polega?

Często pomimo skrupulatnego przestrzegania zaleceń ortopedów problemy z tzw. haluksami, mogą ulec pogorszeniu i coraz bardziej uprzykrzyć nam codzienne funkcjonowanie. Wówczas konieczne jest zastosowanie odpowiedniego leczenia operacyjnego, które nie tylko uchroni przed dalszym postępem deformacji palucha, ale również rozwojowi innych zmian w obrębie stopy. Obecnie jest wiele metod naoperacja halluksów uzależnionych od stopnia zaawansowania choroby. W przypadku, gdy nie doszło do zwyrodnień, wystarczy operacja na tkankach miękkich. Przy wadach zaawansowanych wymagane jest jednoczesne usunięcie guza, korekcji ustawienia palucha oraz kości śródstopia. Obecnie kości zespalane są implantami płytkowymi, co pozwala uniknąć zakładania gipsu, który kiedyś był konieczny. W leczeniu pooperacyjnym przez okres 4-5 tygodni stosuje się specjalistyczne obuwie, fizykoterapię, masaże, ćwiczenia oraz terapię energotonową (operacja halluksów).

Operacja halluksów – po zabiegu:

Po bezbolesnym zabiegu pacjent otrzymuje specjalne obuwie pooperacyjne, w którym może chodzić już następnego dnia. W butach tych pacjenci chodzą 4-5 tygodni. Warto zauważyć, że prawidłowo wykonana operacja, z wykorzystaniem odpowiednio dobranej do przypadku metody i implantów, gwarantuje, że haluksy nie odrosną, czego często obawiają się pacjenci. Cena zabiegu zależy od zastosowanej metody. Pamiętajmy, że na operacji nie warto oszczędzać, ponieważ nasze nogi będą służyć nam całe życie. Zabieg można wykonać przez cały rok, jednak najlepiej zrobić to wtedy, kiedy możemy sobie pozwolić na dłuższą przerwę w pracy, po wakacjach itd ? kiedy wiemy, że nie będziemy musieli dużo chodzić tuż po operacja halluksów.

Operacja halluksów – metody:

 • Operacja halluksów – zabieg wg Silvera, zabieg ten polega na korekcji palucha głównie na tkankach miękkich poprzez odpowiednie napięcie torebki stawowej od przyśrodka stawu amp palucha z jednoczesną resekcją zmienionej zapalnie kaletki maziowej oraz wyrośli kostnej na głowie I kości śródstopia. Zabieg daje dobre efekty w niewielkich deformacjach oraz umożliwia szybki (po około 2 tyg od zabiegu) powrót do normalnego obuwia.

 • Operacja halluksów – osteotomię Chevrona, jest to rodzaj osteotomii (przecięcia kości) wykonywany w przypadkach deformacji małego i średniego stopnia. Osteotomia jest dokonywana w obrębie głowy i kości śródstopia, jest zbliżona swoim przebiegiem d litery V.

 • Operacja halluksów – zabieg wg Kellera jest to zabieg kostny, który polega na resekcji podstawy paliczka bliższego palucha z jednoczesną resekcją wyrośli na głowie I kości śródstopia oraz interpozycją (wszyciem) torebki stawowej do wnętrza stawu amp palucha. Jest to zabieg wykonywany raczej po 60 roku życia lub przy obecności zwyrodnienia stawu amp palucha (tzw hallux rigidus).

 • Operacja halluksów – metoda Scarf:  dzięki tej technice dokonywane jest wczesne obciążenie kończyny, która była operowana oraz stabilne zespolenie odłamów co pozwala na leczenie bezgipsowe. Pacjenci w bardzo krótkim czasie od operacji (2-3 doby) mogą obciążyć stopę korzystając z butów pooperacyjnych (do chodzenia). Po nie mniej niż 6 tygodniach pacjenci powracają do chodzenia w obuwiu codziennym.

 • Operacja halluksów – Leczenie bezgipsowe jest również możliwe w przypadku dobrego i stabilnego zespolenie odłamów kostnych drutami Kirschnera po osteotomii klinowej lub półkolistej. Takie zespolenie jest równie wartościowe jak śrubami w metodzie Scarfy, a materiał zespalający można łatwo usunąć bez konieczności kolejnej operacji.

Znaczącą rolę w powstawianiu halluksów ma podłoże genetyczne. Jeśli kobieta nosi buty na obcasie i jest obciążona genetycznie halluksy mogą się rozwinąć już w młodym wieku. Tego typu dolegliwości mogą pojawić się już jeszcze przed ukończeniem 20 roku życia.  Całe rodziny są narażone na haluksy z powodu specyficznej budowy stopy. W szczególności chodzi o strukturę kostną, ścięgna, rozciągliwość stawów.  Znaczenie ma także kształt główki pierwszej kości śródstopia.

Operacja halluksów – podsumowanie:

OPERACJA HALLUKSÓW dotychczas kojarzyła się z bólem, gipsem i długim okresem rekonwalescencji. Okazuje się, że teraz pacjent jest w stanie wrócić do pełni sprawności już po dwóch miesiącach, bez konieczności chodzenia w gipsie.

operacje haluksów

OPERACJE HALUKSÓW

operacje haluksów

Operacje haluksów – Stopy mogą wiele powiedzieć o człowieku, jego zdrowiu, dolegliwościach i stylu życia ? operacje haluksów. Jeśli są zaniedbane i zniekształcone, nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale też bolą. Jak uniknąć problemu haluksów i jak radzić sobie, kiedy już się pojawią?

Operacje haluksów – leczenie:

Wkładki ortopedyczne, leki, aparaty korygujące, by uśmierzyć ból wywołany przez haluksy i inne schorzenia stóp, sięgamy po różne rozwiązania. Co jednak w przypadku, gdy te metody zawodzą? Czy warto zdecydować się na operację stóp i co powinniśmy o niej wiedzieć? Stało się. Nasze problemy ze stopami były coraz bardziej dokuczliwe i wreszcie zdecydowaliśmy się na operację. Dolegliwości nasilały się, a ból skłonił nas do podjęcia bardziej radykalnych kroków, może nawet mieliśmy już problemy z chodzeniem, bowiem haluksy i inne schorzenia stóp mogą prowadzić aż do takich komplikacji. Jeżeli dolegliwości bólowe i zniekształcenie są znaczne, zaleca się operacje haluksów.

Operacje haluksów – szczegóły:

Operacje haluksów jest uzależnione od stopnia zaawansowania choroby. W początkowym stadium choroby możliwe jest łagodzenie dolegliwości poprzez zastosowanie leczenia farmakologicznego, fizjoterapii, doboru właściwych wkładek i stosowanie obuwia z wyprofilowaną owalnie podeszwą buta. W zmianach o większym nasileniu stosuje się różne warianty na operacje haluksów. Wcześnie przeprowadzone leczenie operacyjne może zapobiec dalszemu pogłębianiu się deformacji. Ma to szczególne znaczenie u młodych pacjentów. Zastosowanie właściwego leczenia operacyjnego (operacje haluksów) pozwala nie tylko uchronić przed dalszym postępem choroby, ale zapobiega także rozwojowi innych zmian w obrębie stopy. W ostatnich latach powstało wiele nowych rozwiązań operacyjnych w zakresie chirurgii stopy, które pozwalają uniknąć unieruchomienia gipsowego. W leczeniu  pooperacyjnym stosuje się specjalne obuwie, a chodzenie rozpoczyna się już od pierwszej doby po zabiegu. W butach tych pacjenci chodzą 4-5 tygodni. W leczeniu pooperacyjnym stosuje się ponadto fizykoterapię, ćwiczenia, masaże wirowe, terapię energotonową i inne metody. Jeśli zdecydujemy się na zabieg, ważne jest, aby dobrze wybrać lekarza i klinikę, w której go wykonamy ? dlatego bardzo polecamy naszą Poradnię Chorób Stopy. Opinie pacjentów, doświadczenie lekarza i rekomendacje znajomych to kryteria, którymi powinniśmy się kierować przy wyborze lekarza. Wybór metody zabiegu na operacje haluksów jest kluczowy, podobnie jak renoma lekarza. Wszak oddajemy mu swoje stopy, część ciała, która wiedzie nas przez całe życie. Nie pozwólmy, by po zabiegu dopadły nas powikłania i długi czas rekonwalescencji, wybierzmy lekarza świadomie – OPERACJE HALUKSÓW.

Operacje haluksów – profilaktyka:

Pierwszym posunięciem powinno być zmniejszenie nacisku na obolały staw poprzez dobór odpowiedniego typu obuwia ? bardzo ważnym jest nieprzekraczanie odpowiedniej dla swego wieku oraz wzrostu wagi ciała. Porządne buty powinny mieć szeroką i elastyczną podeszwę mającą na celu podtrzymywanie oraz chronienie stopy, a zarazem wystarczająco dużo miejsca w przedniej, przeznaczonej na palce części, aby bez problemu mieścił się tam również nasz bolesny staw. Te warunki najłatwiej spełniają wszelkiego rodzaju sandały, buty sportowe oraz zamszowe, bądź wykonane z innych odmian miękkiej skóry pantofle. Buty zabudowane z tyłu powinny mieć mocno osadzony obcas. Pamiętajmy, iż wąskie pary obuwia można rozciągnąć w zakładach szewskich  (przeważnie wystarcza to aby w przedniej części buta zmieścił się również halluks). Lekarz może też polecić rodzaj wkładek ortopedycznych z elastycznej pianki, które pozwalają utrzymać we właściwej pozycji stopę z chwilą gdy przenosi się na nią ciężar ciała ? odpowiednio dobrane indywidualne wkładki ortopedyczne naprawdę mogą nam bardzo pomóc przy kłopotliwym problemie jakim są halluksy (operacje haluksów).

operacje halluksów

OPERACJE HALLUKSÓW

operacje halluksów

Operacje halluksów – haluksy powodują odchylenie osi palucha w stronę drugiego palca oraz deformację pozostałych palców i całego przodu stopy (operacje halluksów). Haluksy są nieestetyczne i często bardzo bolesne (operacje halluksów). Haluksy występują głównie u kobiet. Leczenie poprzez OPERACJE HALLUKSÓW jest zupełni bezbolesne – operacje halluksów.

usuwanie haluksów

USUWANIE HALUKSÓW

usuwanie haluksów

Usuwanie haluksów - nazywane tez koślawym paluchem to choroba objawiająca się deformacją palców i stanem zapalnym wokół uwypuklenia głowy i kości śródstopia oraz zaczerwienieniem i bólem. Towarzyszyć im może kaletka, zapalenie wysiękowe kaletki na wysokości stawu śródstopno-palcowego, bolące zgrubienia naskórka, który jest odpowiedzią na ucisk, a także narastające stopniowo podwichnięcie stawu śródstopno-palcowego. Po pojawieniu się pierwszych objawów haluksów jak najszybciej idź na konsultacje ortopedyczną w celu usunięcia deformacji. Lekarz z Poradni Chorób Stopy wybierze najlepszą dla ciebie metodę nausuwanie haluksów: wkładki ortopedyczne, gimnastykę korekcyjną, fizykoterapię, bądź formę leczenia operacyjnego.

Usuwanie haluksów – zabieg operacyjny.

Jeśli tradycyjne środki zawiodą i ból, który utrudnia wykonywanie codziennych obowiązków, utrzymuje się w dalszym ciągu, niezbędny może się okazać usuwanie haluksów poprzez zabieg chirurgiczny, który pozwoli umiejscowić duży palec w normalnym, fizjologicznym położeniu. Nie należy decydować się na operacyjne usuwanie haluksów wyłącznie z powodów estetycznych, nie należy również spieszyć się z tą decyzją. Sam zabieg usuwanie haluksów niekoniecznie i nie od razu uwalnia od wszystkich nieprzyjemnych objawów, jedną z jego konsekwencji jest zaś zakaz normalnego posługiwania się swoimi stopami przez 6 do 12 tygodni! Całkowita rekonwalescencja po usuwanie haluksów, w zależności od użytej metody operacyjnej, zając może nawet ponad rok. Podobnie jak w przypadku każdego zabiegu chirurgicznego, warto upewnić się, czy przeprowadzający go lekarz jest doświadczony w przeprowadzaniu operacji, której zamierzamy się poddać. Warto również zasięgnąć opinii innych pacjentów, którzy przeszli tę operację ? USUWANIE HALUKSÓW. Celem zabiegu chirurgicznego jest wyeliminowanie przyczyny dolegliwości (bólu) i przywrócenie normalnych funkcji stopy w drodze wyeliminowania nienaturalnego wybrzuszenia kości i ponownego prawidłowego osadzenia stawu w strukturze stopy, co wymaga plastyki więzadeł, ścięgien i nerwów. Istnieje ponad sto metod, którymi posługują się chirurdzy, operując haluksy, jedynie kilka z nich jednak ocenianych było przez niezależne ośrodki lub porównywane pod kątem skuteczności w badaniach klinicznych.

Usuwanie haluksów – diagnoza:

Diagnoza przed usuwanie haluksów to jedynie słuszne postępowanie, nawet wtedy, gdy haluksy dopiero się formują. Zawsze zaczyna się od diagnozy. Dla jej uzyskania konieczny jest dokładny ogląd, badanie fizykalne stóp, biomechaniczne, prześwietlenie (RTG ), itd. W zależności od wyników, lekarz może zalecić rehabilitację, czyli lecznicze zabiegi i wkładki do butów. Jednak coraz częściej potrzebne jest usuwanie haluksów poprzez operację. I tu trzeba dodać, że nie jest to drobiazg, ale skomplikowany zabieg ? wielopłaszczyznowa korekcja przodostopia, a potem długa rekonwalescencja i rehabilitacja.

Usuwanie haluksów – skutki:

Staw śródstopno-palcowy ułatwia balansowanie ciałem i przenoszenie tego ciężaru w obrębi stóp. Haluks, który pojawia się w tym szczególnym miejscu, w którym krzyżują się liczne kości, więzadła i ścięgna, może znacznie osłabić funkcjonalność stopy. Haluks dużego palca może przede wszystkim doprowadzić do deformacji pozostałych palców: pod naciskiem dużego palca może dość do ich wykrzywienia, powstania odcisków lub deformacji i powstania tak zwanych palców młotowatych. Bardzo prawdopodobne jest też wrastanie paznokci, na podbiciu stopy mogą zaś tworzyć się tak zwane modzele. Jeśli zaś osoba cierpiąca na haluksy, odruchowo dążąc do odciążenia obolałego stawu, przenosić będzie ciężar na inną część stopy, może dojść do jej dalszej deformacji, szczególnie kłębu palucha. W miarę, jak wykoślawiona stopa staje się coraz bardziej obolała, coraz łatwiej przyjdzie rezygnować z ćwiczeń sportowych i wszelkiego rodzaju aktywności ? a w skrajnych przypadkach wręcz z chodzenia (usuwanie haluksów). Ta prawidłowość zauważalna jest szczególnie w środowisku kobiet w podeszłym wieku, gdzie haluksy są główną przyczyną niesprawności ruchowej i przyjmowania siedzącego trybu życia ? wtedy należy skierować się do ortopedy w celu usuwanie haluksów. Badania, które objęły blisko 3 tysiące kobiet i mężczyzn po 56. roku życia dowiodły, że w przypadku kobiet halluksy wraz z upływem lat dokuczają coraz częściej, im zaś dolegliwości te są silniejsze, tym niższa jest ich jakość życia. Jeśli ból i postępująca deformacja stopy utrudniają wykonywanie codziennych obowiązków i podejmowanie normalnej aktywności, leczenie poprzez usuwanie haluksów jest niezbędne.

usuwanie halluksów

USUWANIE HALLUKSÓW

usuwanie halluksów

Usuwanie halluksów – należy rozważyć wykonanie operacji usuwanie halluksów u osoby specjalizującej się w tej dziedzinie. Teoretycznie operacje i usuwanie haluksów wykonywane są w każdym oddziale ortopedycznym jednak na ogół dosyć starymi metodami. Takie operacje są refundowane. Usuwanie halluksów ? tylko w Poradni Chorób Stopy – USUWANIE HALLUKSÓW!

haluksy

HALUKSY LECZENIE :

 

Haluksy znane jako Paluch koślawy  jest to deformacja stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Cechuje się przede wszystkim bocznym odchyleniem palucha z towarzyszącym przyśrodkowym przemieszczeniem pierwszej kości śródstopia.

haluksy operacja cena

haluksy operacja cena

Haluksy leczenie – uważa się, iż dotyczy od dwóch do czterech procent populacji. U około pięćdziesięciu procent pacjentów początek zmian występuje przed dwudziestym rokiem życia. Natomiast u około osiemdziesięciu procent przypadków deformacja występuje obustronnie. Na początku deformacja jest bezbolesna. Z czasem może się stać przyczyną dolegliwości związanych z rozwojem miejscowego stanu zapalnego, który objawia się zaczerwienieniem, pieczeniem, powiększonym uciepleniem, okresowo obrzmieniem oraz bólem na wysokości stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Choroba ma zwykle charakter postępujący, a mocno nasilający się konflikt z obuwiem jest przyczyną wzrostu dolegliwości. Poza stanem zapalnym dochodzi również do poszerzenia przodostopia i często do pojawiania się kolejnych zmian w obrębie stopy takich jak – palce młotkowate, szponiaste, bunionette oraz dolegliwości po stronie podeszowej stóp, czyli metatarsalgia.

usuwanie haluksów

usuwanie haluksów

Nie w każdym przypadku palucha koślawego występują owe  przypadłości. Wraz ze wzrostem stopnia deformacji oraz czasu trwania dochodzi do uszkodzeń w obrębie stawu śródstopno- paliczkowego palucha. Może to prowadzić do zmiany sposobu chodzenia oraz występowania dolegliwości bólowych w stawach kolanowych oraz odcinku lędzwiowo-krzyżowym kręgosłupa. W deformacjach średniego oraz dużego stopnia pacjenci mają kłopot z doborem dobrego obuwia (operacje Haluksów).

Haluksy – obuwie i wkładki ortopedyczne (haluksy wkładki)

haluksy

haluksy

Haluksy zwane również paluchem koślawym to schorzenie dotykające głównie płeć damską, która nosi na codzień nieprawidłowo zaprojektowane obuwie. Szczególnie niebezpieczne są bardzo wysokie oraz wąskie szpilki, jak i niezależnie od rodzaju –  za ciasne buty. Niewyprofilowane w odpowiednio do kształtu stopy obuwie powoduje bardzo znaczne przeciążenie jej przedniej części. W konsekwencji łuk poprzeczny obniża się a przodostopie znacznie poszerza. Po za tym spiczasty kształt obuwia sprzyja niewłaściwemu ustawieniu palucha, czyli koślawości . Natomiast wkładki ortopedyczne (haluksy wkładki) to produkty dosłownie niezbędne w codziennej profilaktyce przeciw halluksom, jak również w leczeniu halluksów. W ofercie Poradni Chorób Stopy  dostępną mamy pełną gamę wkładek ortopedycznych dobranych indywidualnie do potrzeb. Tworzenie się haluksów ma podłoże genetyczne, a ich powstawaniu może sprzyjać otyłość i wykonywanie czynności wymagających bardzo długiego stania. Schorzenie znacznie częściej rozpoznaje się u kobiet, które przez lata trenowały, bądź profesjonalnie tańczyły w balecie. Specjaliści uważają, iż przyczyną rozwoju wady oraz częstotliwości z jaką występuje wśród pań jest znacznie słabszy układ więzadłowo-torebkowy.

Haluks – objawy i diagnoza

haluksy operacja warszawa

haluksy operacja warszawa

Zniekształcenie stopy prowadzi do zmian rozkładu ciężaru ciała, a elementy stopy odpowiedzialne za jej stabilność, jak i mięśnie stają się coraz bardziej słabsze. W poszczególnych przypadkach dochodzi do rozwoju stanu zapalnego torebki stawowej stawu śródstopno-palcowego palucha, obrzęku , a nawet znacznego przerostu nasady dalszej kości śródstopia i sporej bolesności. Taka obecność objawów wymaga leczenia operacyjnego haluks -a. Oceny rodzaju zmian i deformacji stopy ocenia się przede wszystkim w oparciu o obszerny wywiad z pacjentem i aby ocenić ich skalę zleca się badania obrazowe RTG .

Haluksy leczenie (Haluksy operacja Warszawa cena)

Jeśli stopień deformacji stóp nie jest zbyt duży sięga się po leczenie zachowawcze (HALUKSY LECZENIE). Zaleca się noszenie odpowiednich wkładek ortopedycznych i odciąganie palucha z pomocą sylikonowej wkładki oddzielającej go od palca obok. W poważniejszych przypadkach niezbędne jest leczenie operacyjne. Spytaj specjalistę Ortopedę z Poradni Chorób Stopy o Haluksy operacja cena.

Jakie są objawy Haluksów?

haluksy wkładki

haluksy wkładki

Haluksy to schorzenie polegające na zniekształceniu stopy, a dokładniej mówiąc paluchów stóp oraz śródstopia. Haluksy to cena, którą płacą kobiety za pogoń za najnowocześniejszymi trendami mody. Za powstawanie koślawego palucha w znacznej mierze odpowiada noszenie niewygodnych butów. Panie zakładając obuwie na wysokim obcasie, bardzo obciążają przednią część stopy przyczyniając się do jej zniekształcenia. Pozostałymi przyczynami powstawania tego schorzenia jest nadwaga, stojący tryb życia, bądź po prostu geny. Mięśnie, więzadła, jak i stawy kobiet są słabsze przez co w znacznej mierze to panie bardziej są narażone na powstanie problematycznych haluksów. Z haluksami ma problemy coraz więcej osób, a medycyna w znakomity sposób potrafi sobie z nimi radzić. W przypadku lekkich zniekształceń, gdzie jeszcze nie doszło do zmiany biomechaniki stopy wystarczająca jest  specjalistyczna wkładka ortopedyczna i leczenie zachowawcze. W momencie gdy zniekształcenie jest już większe, jedynym wyjściem może być leczenie operacyjne, czyli operacja halluksów. Choć chirurdzy radzą sobie z różnymi stopniami zniekształceń koślawego palucha i śródstopia, to jednak lepiej nie zwlekać z decyzją o leczeniu operacyjnym ponieważ im szybciej zdecydujemy się na zabieg, tym większe szanse mamy na całkowite wyleczenie oraz uniknięcie ewentualnych nawrotów. Mniejsze zniekształcenie to również możliwość wybrania metody powodującej mniejszą ingerencję w układ kostny naszej stopy.

operacja na haluksy

operacja na haluksy

Aby uniknąć problemów z haluksami powinniśmy zgłosić się do lekarza na rutynową kontrolę w przypadku zauważenia pierwszych objawów. Pomoże to nam na uniknięcie leczenia operacyjnego oraz znacznie szybsze zaradzenie problemowi. Podstawowym objawem jest odchylenie palucha względem pozostałych palców do wewnątrz stopy. Takie właśnie ustawienie przyczynia się do powstania dość bolesnego zgrubienia naskórka w wyniku długotrwałego nacisku na paluch. Wokół uwypuklenia głowy pierwszej kości śródstopia tworzą się uciążliwe stany zapalne. Paluch w wyniku zniekształceń może mieć zwichnięte, bądź podwinięte stawy. Wystające kości palucha powodują powstawanie tarcia co niestety wpływa na powstanie kaletki. Całości towarzyszy przykry ból i obrzęk w okolicy dużego palucha. W miejscu uwypuklenia dość często tworzą się przetoki ropne i pojawiają się częste infekcje. Wyżej wymienione objawy są proste do zauważenia – jeśli pojawią się u nas pierwsze objawy nie powinniśmy zwlekać i po prostu udać się do specjalisty ortopedy (operacja haluksów). Częstym błędem osób jest bagatelizowanie problemu nawet i przez bardzo długie lata. W efekcie doprowadzamy do trwałych zmian –  między innymi w biomechanice naszej stopy. W czasie chodu paluch jest bardzo silnym punktem poparcia – odpowiada za utrzymywanie równowagi. W przypadku jego skoślawienia ciężar ciała rozkłada się nierównomiernie. W skrajnie zaawansowanych deformacjach boleści są na tyle dotkliwe, iż uniemożliwiają nawet zwykłe codzienne chodzenie. Do takiej sytuacji bezwzględnie nie można dopuszczać – jeśli więc zauważymy, iż z naszą stopą, lub paluchem dzieje coś niepokojącego, to od razu powinniśmy z problemem zgłosić się do specjalisty ortopedy w Poradni Chorób Stopy.

Halluksy – przyczyny występowania

haluks

haluks

Haluksy to deformacja stopy, które zapoczątkowane jest skrzywieniem palucha. Przyczyn odpowiedzialnych za powstanie haluksów jest naprawdę bardzo sporo i często zdarza się tak, iż składa się na to wiele czynników jednocześnie. Nieprawidłowym przekonaniem jest przypisywanie tego schorzenia wyłącznie do kobiet – panowie również uskarżają się na haluksy i w ich przypadku najczęściej są to predyspozycje genetyczne, urazy, jak i noszenie źle dopasowanych butów. Przeważnie jednak na występowanie haluksów uskarżają się kobiety. Jest to logiczne, mając na uwadze słabszy układ więzadłowo-torebkowy ich stóp w porównaniu do stopy męskiej. Haluksy mogą powodować również schorzenia obejmujące stawy, między innymi reumatoidalne zapalenie stawów, bądź schorzenia powodujące zaburzenia nerwowo-mięśniowe oraz wiele innych. Najczęstszą przyczyną powstawania haluksów jest noszenie niewygodnych butów. Panie na pewno są tutaj w grupie zwiększonego ryzyka ze względu na przywiązanie do butów na wysokim obcasie, na przykład szpilek. W rejonach azjatyckich zaobserwowano, że osoby chodzące w obuwiu 15-stokrotnie częściej zgłaszają problemy z haluksami niż osoby, które chodzą na boso. Nie oznacza to, że kobiety powinny absolutnie unikać obcasów. Rozpatrując kwestię wpływu noszenia butów na obcasie na powstawanie haluksów można wyróżnić 3 zasadnicze kwestie – im wyższy obcas tym gorzej dla naszych stóp, następnie panie powinny być na baczności, aby ich obuwie nie było zbyt wąskie (zwłaszcza z przodu), ostatnią natomiast bardzo ważną kwestia jest nie noszenie zbyt krótkich butów, w których nawet niewysoki obcas powoduje bardzo duży nacisk boczny na palce, w szczególności kiedy buty mają szpiczaste zakończenie. Oprócznieprawidłowego obuwia oraz predyspozycji genetycznych za powstawanie halluksów może także odpowiadać otyłość, jak i stojący tryb życia. Najczęściej na powstanie haluksów nakłada się jednocześnie wile czynników. Im dłużej jesteśmy w pozycji stojącej w butach na wysokim obcasie tym częściej stopa ulega deformacjom – początkowo odwracalnym. Im większy ciężar naszego ciała tym z większą siłą deformowany jest paluch w szpiczastym bucie.

operacja haluksów warszawa

operacja haluksów warszawa

Aby leczenie haluksów było skuteczne powinniśmy przede wszystkim pójść na konsultacje do specjalisty ortopedy w Poradni Chorób Stopy i zadbać o wygodę naszych stóp, przy czym z wizytą u ortopedy nie powinniśmy długo zwlekać. Chodzenie w butach na wysokim obcasie to domena kobiet, które często nie zdają sobie sprawy, iż w ten sposób przyczyniają się do tworzenia problematycznych haluksów. Obuwie na wysokim obcasie wywołują nierównomierne rozłożenie się ciężaru ciała, przez co przednia część stopy jest nadmiernie obciążona. Szpiczasty kształt przodu obuwia powoduje ściskanie palców stopy pod wpływem ześlizgiwania się stopy z obcasa. Palce stopy są ściskane od przodu oraz boków, co jest przyczyną ich zniekształcenia. Zniekształceniu ulega staw śródstopowo-paliczkowy palucha. Odchylenie palucha powoduje deformacje części kostnych śródstopia, a dokładniej pierwszej kości śródstopia. Te zniekształcenie powoduje poszerzenie się stopy co w wypadku noszenia wąskich butów dodatkowo nasila dolegliwości. W miejscu podwichnięcia palucha od przyśrodkowej strony tworzy się uwypuklenie będące kaletką zmienioną zapalnie. Wstępnie obywa się bez dolegliwości bólowych jednak z upływem czasu oraz w wyniku narażenia na ciągłe podrażnienie przychodzą uporczywe dolegliwości bólowe. Dolegliwości bólowe mogą świadczyć także o powstawaniu ziarniny zapalnej, która przyczynia się do powstania wspomnianej deformacji. W tych okolicach, w wyniku zmian często dochodzi do różnego rodzaju infekcji i występowania mocnych dolegliwości bólowych, a także powstawania przetoki ropnej. Zmianie ulega cała biomechanika stopy, nierównomiernie rozkłada się ciężar ciała, bardzo pogarsza się stabilizacja, jak i siła mięśni stopy. Zniekształcenie ulega utrwaleniu, a na stopie tworzą się bolesne modzele.  W tym stadium zniekształcenia jest to już nie tylko problem estetyczny, ale i funkcjonalny (usuwanie Haluksów).

Operacja Haluksów Warszawa – okres rehabilitacji (po operacja na haluksy)

operacje haluksów

operacje haluksów

Czas powrotu do życia codziennego i pracy zależy od wykonywanego zawodu. Jeżeli musimy dużo chodzić i długo stać to nastąpi on po około dwóch miesiącach, ale jeśli siedzimy, możemy podjąć obowiązki służbowe już nawet po trzech tygodniach. Po czterech-pięciu tygodniach od operacji należy zdecydować się na rehabilitację. Dzięki niej powrót do zdrowia jest znacznie szybszy a efekt zabiegu dużo efektywniejszy. Ryzyko nawrotu halluksów po nowoczesnych operacjach jest minimalne i wynosi poniżej pięciu procent  (po klasycznych do dwudziestu pięciu procent). Te pierwsze wykonywane są w prywatnych klinikach jak nasza Poradnia Chorób Stopy.

Operacja Haluksów Warszawa (operacje Haluksów) – usuwanie Haluksów

Jeśli mimo stosowania różnych środków zapobiegawczych oraz próbach leczniczych halluks stwarza coraz więcej problemów uniemożliwiając tym chodzenie, może być niezbędny zabieg operacyjny – Poradnia Chorób Stopy - operacja Haluksów Warszawa. O technice i przebiegu zabiegu decyduje chirurg ortopeda, dostosowuje ją do konkretnego stany stopy. Polega na usunięciu (usuwanie halluksów) wyrośli kostnych i prawidłowym ustawieniu palucha względem śródstopia. Gdy środki zapobiegawcze nie skutkują wtedy warto zdecydować się na operacje Haluksów w Poradni Chorób Stopy (leczenie halluksów).

Haluksy – podsumowanie (operacja Haluksów Warszawa)

usuwanie halluksówHaluksy to popularna nazwa zniekształcenia palucha. Nazwa pochodzi od łacińskiej nazwy Hallux valgus (paluch koślawy, halux). Haluksy są schorzeniem nabytym stopy oraz dotyczą najczęściej kobiet, chodź czasami również i mężczyzn. Schorzeniu temu towarzyszy najczęściej płaskostopie poprzeczne. Owe zniekształcenie zazwyczaj jest spowodowane szpotawym ustawieniem I kości śródstopia, wystawaniem głowy tej kości przyśrodkowo oraz podwichnięciem w stawie śródstopno-paliczkowym – MTP I – ku stronie bocznej. Może temu towarzyszyć dość bolesna wyrośl na głowie I kości śródstopia z zapalnie zmienioną kaletką tak zwana bunion oraz pronacja palucha. Odchylenie boczne osi palucha nierzadko powoduje wypchnięcie ku górze II palca oraz powstanie palca młoteczkowatego z bolesnym modzelem na jego grzbiecie, jak i szponiaste ustawienie pozostałych palców. W Poradni Chorób Stopy pozbędziesz się kłopotliwego problemu jakim są operacja haluksa.

haluksy haluks

haluksy haluks

HALLUKSY WKŁADKI

halluksy wkładki

Halluksy wkładki – Kłopoty z chodzeniem i dopasowaniem wygodnego obuwia, a przede wszystkim ból ? halluksy wkładki ? to następstwo choroby stóp objawiającej się bocznym odchyleniem palucha z towarzyszącym przyśrodkowym przemieszczeniem pierwszej kości śródstopia. Haluksy występują częściej u kobiet, ale wcale nie oznacza to, że mężczyźni się na nie nie uskarżają.

Halluksy wkładki – leczenie zachowawcze:

Dlaczego haluksy miewają je głównie kobiety? To cena, jaką płacimy za elegancję – do wykoślawienia paluchów przyczyniają się buty na wysokich obcasach i o wąskich noskach. Dopóki wada jest mała, możemy spowolnić dalszą deformację stawu – nosić wkładki ortopedyczne (tak zwane pelotki) i kliny między palcami. Jeśli jednak haluksy są już duże, jedynym sposobem pozbycia się ich jest zabieg chirurgiczny. Nie warto go odwlekać, bo koślawość będzie się jedynie pogłębiać i przysparzać coraz większych dolegliwości. Istnieje wiele rodzajów wkładek, różniących się funkcją, kształtem czy stopniem twardości, dzięki czemu stanowią efektywną metodę walki z różnymi deformacji stopy. Oferta wkładek ortopedycznych to przede wszystkimhaluksy wkładki o charakterze korekcyjnym, których zadaniem jest zmniejszenie obciążenia stopy podczas chodu w wyniku prawidłowego ukształtowania stopy. W walce z haluksami stosowane są także poza wkładkami na halluksy, nakładki i kliny wykonane na przykład z silikonu, które mają za zadanie utrzymanie palucha w odpowiedniej pozycji.

Halluksy wkładki – profilaktyka:

W codziennej walce z halluksami najważniejszy jest używany przez nas rodzaj obuwia, zwłaszcza, gdy prowadzimy stojąco-siedzący tryb życia (halluksy wkładki). Buty muszą być wygodne, odpowiednio wyprofilowane, zrobione z  przewiewnych materiałów. W profilaktyce równie ważne są ćwiczenia palców (chwytać nimi przedmioty, chodzić na palcach). Na pewno pomocne są również dopasowane do naszej stopy halluksy wkładki.

Halluksy wkładki – konsultacja z lekarzem i dobór wkładek:

Kiedy wszystko wskazuje na to, że nasze stopy narażone są na haluksy, niezbędna jest konsultacja z lekarzem ortopedą w Poradni Chorób Stopy. W momencie, kiedy deformacja nie jest duża, lekarz specjalista zaleca przeważnie stosowanie HALLUKSY WKŁADKI, które dobierane są indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta. Na rynku dostępne są również specjalne aparaty na haluksy, które stosować można na przykład na noc – halluksy wkładki. Sklepy ortopedyczne oferują pełną gamę takich właśnie urządzeń. Ulgę przynoszą również ćwiczenia korekcyjne, chodzenie boso po miękkim podłożu, czy częste zmiany obuwia. Ważnym elementem jest też dokładna higiena stóp. Regularne kąpiele stóp w wodzie z dodatkiem odpowiednich preparatów, na przykład soli leczniczej, co prawda nie zatrzymają postępującej choroby, jednak przyniosą ulgę zbolałym stopom i poprawią samopoczucie. Warto pomyśleć o rozwiązaniu jakim są halluksy wkładki.

halluksy wkładki

haluksy

Tagi: haluksy, haluksy leczenie, halluksy, haluks, halluksy leczenie, haluksy leczenie operacyjne, halluksy wkładki, usuwanie haluksów, usuwanie halluksów, operacja haluksów, operacja halluksów, operacje haluksów, operacje halluksów, haluksy operacja cena, haluksy operacja

PORADNIA CHORÓB STOPY: HALUKSY, HALUKSY LECZENIE, HALLUKSY, HALUKS, HALLUKSY LECZENIE HALUKSY LECZENIE OPERACYJNE, HALLUKSY WKŁADKI, USUWANIE HALUKSÓW, USUWANIE HALLUKSÓW, OPERACJA HALUKSÓW, OPERACJA HALLUKSÓW, OPERACJE HALUKSÓW, OPERACJE HALLUKSÓW, HALUKSY OPERACJA, HALUKSY OPERACJA CENA

haluksy leczenie

 

Haluksy

TAGI: HALUKSY, HALUKSY LECZENIE, HALLUKSY, HALUKS, KOREKCJA HALUKSÓW, HALLUKSY LECZENIE, HALUKSY LECZENIE OPERACYJNE, HALLUKSY WKŁADKI, USUWANIE HALUKSÓW, USUWANIE HALLUKSÓW, OPERACJA HALUKSÓW, OPERACJA HALUKSA, OPERACJA NA HALUKSY, HALUKSY OPERACJE, OPERACJE HALUKSY, OPERACJE NA HALUKSY, HALUKS LECZENIE, USUWANIE HALUKSA, OPERACJA HALLUKSÓW, OPERACJE HALUKSÓW, OPERACJE HALLUKSÓW, HALUKSY OPERACJA, HALUKSY OPERACJA CENA, HALUKSY USUWANIE, KOREKCJA HALUKSA, LECZENIE HALUKSÓW, WKŁADKI NA HALUKSY

 • My w Mediach

  Specjaliści z Poradni Chorób Stopy są bardzo często zapraszanymi gośćmi w roli ekspertów, przez telewizję, prasę oraz rozgłośnie radiowe.
  Czytaj więcej
 • Dlaczego My?

  Posiadamy wieloletnie doświadczenie w leczeniu zachowawczym i operacyjnym chorób i urazów stopy oraz stawu skokowego.
  Czytaj więcej
 • Kontakt

  Specjalistyczne leczenie chorób i urazów stawu skokowego oraz stopy. Rejestracja i Konsultacje:
  Tel. (22)127-07-07.
  Rejestracja
ortopeda warszawa kraków gdańsk katowice
forum4