skręcenie kostki leczenie

SKRĘCENIE KOSTKI LECZENIE:

 

Skręcenie kostki leczenie – skręcenie kostki to uraz stawu polegający na przekroczeniu fizjologicznego zakresu ruchu w danym stawie. W jego wyniku dochodzi do uszkodzenia więzadeł i torebki stawowej. Najczęściej stosuje się podział skręceń na 3 stopnie w zależności od nasilenia uszkodzeń więzadeł stabilizujących staw skokowy:
 
– I stopień – naciągnięcie – mikroskopowe uszkodzenie danego więzadła,
– II stopień – naderwanie – makroskopowe, ale niecałkowite uszkodzenie więzadła,
– III stopień – przerwanie – makroskopowe i całkowite uszkodzenie więzadła lub więzadeł.
 
Do podstawowych objawów zalicza się ból, obrzęk, ograniczenie ruchomości stawu skokowego, krwiak okolicy kostek goleni. Diagnozę stawia się na podstawie badania klinicznego. W większości przypadków konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego celem wykluczenia innych urazów (np. złamań okolicy kostek goleni, uszkodzeni a więzozrostu piszczelowo-strzałkowego).

skręcona kostka leczenie

Skręcona kostka leczenie – szczegóły:

Skręcona kostka leczenie – uzależnione jest od stopnia skręcenia. W przypadku skręcenia kotki I stopnia stosuje się leczenie objawowe takie jak: chłodzenie, ograniczenie aktywności, miejscowo leki przeciwzapalne. W przypadku skręceń II stopnia celem leczenia jest niedopuszczenie do dalszych obrażeń uszkodzonego więzadła. Z tego powodu stosuje się często unieruchomienie stawu skokowego w stabilizatorze wraz ze wszystkimi poprzednio wymienionymi sposobami. Celem leczenia skręcenia III stopnia jest spowodowanie zagojenie więzadła w odpowiedniej długości bez jego rozciągnięcia. Tylko takie wygojenie pozwoli na utrzymanie stabilności stawu. Najczęściej w tych przypadkach stosuje się unieruchomienie stawu skokowego w opatrunku gipsowym lub stabilizatorze wraz z jednoczasowym zastosowaniem leczenia objawowego. Ważnym elementem postępowania w skręceniach stawu skokowego jest właściwe prowadzona rehabilitacja. Pozwala ona na skrócenie powrotu do pełnej aktywności oraz zmniejsza ryzyko powstawania kolejnych skręceń. W przypadku wystąpienia po skręceniu przewlekłej niestabilności stawu w większości przypadków konieczne jest leczenie operacyjne (skręcona kostka leczenie).

skręcona kostka leczenie

Tagi: skręcenie kostki leczenie, skręcona kostka leczenie

PORADNIA CHORÓB STOPY: SKRĘCENIE KOSTKI LECZENIE, SKRĘCONA KOSTKA LECZENIE

 
Skontaktuj się z nami i umów na wizytę: (22) 127-07-07

haluksy

 

 

Sprawdź więcej informacji:

skręcenie kostki leczenie

SKRĘCENIE KOSTKI LECZENIE

SKRĘCONA KOSTKA LECZENIE

  Skręcenie kostki leczenie jest dość powszechnym urazem. Zazwyczaj dochodzi do niego poprzez złe ustawienie stopy w trakcie szybkiego marszu, zwłaszcza na twardej i nierównej powierzchni, poprzez nagłą rotację tułowia w momencie gdy kończyna jest ustabilizowana, a także poprzez brak rozgrzewki przed właściwym treningiem lub przez niefortunny skok z wysokości (skręcona kostka leczenie).

  Wyróżnia się trzy rodzaje skręcenia kostki leczenie. Pierwszym z nich jest skręcenie lekkie, objawiające się niemożnością stania na palcach, odczuwaniem bólu, wystąpieniem obrzęku, a nawet krwiaka małych rozmiarów. Ograniczona zostaje także aktywność ruchowa. Leczenie skręcenia kostki tego typu jest leczeniem zachowawczym i opiera się głównie na stosowaniu zimnych okładów, by zmniejszyć opuchliznę oraz stosowanie fizjoterapii np. krioterapii która również pomaga w zmniejszaniu obrzęku, lub stosowanie pola magnetycznego do regeneracji więzadeł – skręcenie kostki leczenie. Istotną rolę odgrywają także ćwiczenia rehabilitacyjne pod okiem fizjoterapeuty (skręcona kostka leczenie).

  Drugim rodzajem skręcenia kostki jest skręcenie średniego stopnia. Objawy są bardzo podobne jak w przypadku skręcenia lekkiego, ale następuje ich nasilenie. Pacjent odczuwa większy ból, obrzęk staje się większy i ruch również zostaje bardziej ograniczony. Leczenie skręcenia kostki średniego stopnia opiera się głównie na unieruchomieniu w gipsie przez okres około 3 tygodni. Ponadto stosowane są także zabiegi fizjoterapeutyczne takie jak pole magnetyczne, krioterapia, prądy diadynamiczne oraz ćwiczenia rehabilitacyjne – skręcenie kostki leczenie.

  Trzecim rodzajem skręcenia kostki jest skręcenie ciężkie, gdzie dochodzi do zerwania więzadeł stawu skokowego, co skutkuje bardzo dużym bólem i obrzękiem oraz bardzo dużą niestabilnością. Leczenie tego typu skręcenia kostki wymaga interwencji chirurgicznej i oparte jest o zabieg operacyjny. Po operacji istnieje konieczność unieruchomienia kończyny na okres kilku tygodni – skręcona kostka leczenie. Natomiast jeszcze kolejnym etapem jest fizjoterapia, która pomaga przywrócić sprawność uszkodzonego stawu skokowego – skręcenie kostki leczenie.

skręcenie kostki leczenie

SKRĘCENIE KOSTKI LECZENIE

 

– Skręcenie kostki leczenie – skręcenie kostki można leczyć zarówno zachowawczo, czyli tak, że pacjentowi zostanie założony gips, jak i operacyjnie. Wybrany tok postępowania zależy od rodzaju uszkodzenia, wieku chorego (u osób starszych preferowane jest leczenie zachowawcze) oraz rodzaju jego sprawności fizycznej przed urazem.

Skręcenie kostki leczenie – co zrobić gdy nastąpi?

Do urazu jakim jest skręcenie kostki dochodzi dość często. Zwykle jest wynikiem niewłaściwego ustawienia stopy na podłożu czy nagłego ruchu rotacji tułowia przy ustabilizowanym ułożeniu kończyny dolnej albo też braku rozgrzewki przed ćwiczeniami fizycznymi lub zeskoku z wysokości (skręcenie kostki leczenie). Niewłaściwe postępowanie przy kontuzji jaką jest skręcenie kostki, prowadzi do destabilizacji stawu, a także silnymi dolegliwościami bólowymi. W celu zapobiegnięcia wszelkim konsekwencjom tego rodzaju urazu, zaleca się kilka rodzajów postępowania doraźnego oraz fizjoterapeutycznego. Warto jednak zaznaczyć, iż w każdym przypadku przy dolegliwości jaką jest skręcenie kostki, konsultacja lekarska jest wskazana i nieodzowna po czym przechodzimy do skręcenie kostki leczenie. Należy wspomnieć, iż rozpoznanie skręcenia nie należy do oczywistych poprzez wzgląd na silnie odczuwalną bolesność stawu, a także szybki wzrost obrzęku wokół niego. Aby najprecyzyjniej zdiagnozować skręcenie kostki wykonuje się zdjęcia czynnościowe, bądź badanie USG. Są to badania kliniczne wykonywane w znieczuleniu dla komfortu pacjenta oraz uzyskanie możliwości ustawienia stawu do diagnozy w potrzebny sposób. Następnie przechodzi się do skręcenie kostki leczenie.

Skręcenie kostki leczenie – rodzaje:

  • 1. Skręcenie kostki leczenie lekkie- charakteryzujące się upośledzeniem funkcji stawu skokowego, w tym brak możliwości stawania na palcach, która wynika z silnego obrzęku czy bólu kostki, a także brakiem ruchów patologicznych, czyli wszelkiego rodzaju nienaturalne zgięcia kończyn, lub też prostowanie w stawie skokowym wychodzące poza prawidłowy zakres ruchu (skręcenie kostki leczenie). Dodatkowo uwidoczniony jest niewielki krwiak oraz obrzęk a miejsce urazu jest bardzo czułe na ból.
  • 2. Skręcenie kostki leczenie w stopniu średnim- objawy są podobne do objawów skręcenia lekkiego, lecz są znacznie bardziej nasilone. Występuje również obecność niedużych ruchów patologicznych.
  • 3. Skręcenie kostki leczenie w stopniu ciężkim- przy tego rodzaju skręceniu możemy mieć do czynienia z całkowitym zerwaniem więzadeł stawu skokowego. Przy urazie jakim jest skręcenie kostki trzeciego stopnia, pierwszymi objawami jest silna niestabilność stawu skokowego, a także silny ból oraz obrzęk w jego okolicach – SKRĘCENIE KOSTKI LECZENIE.

skręcona kostka leczenie

SKRĘCONA KOSTKA LECZENIE

Skręcona kostka leczenie to problem, który dotyka wielu zawodników. Często biegamy po bardzo nierównym podłożu, kamieniach, zboczach a zdarza się nawet, że nie wiemy na czym stawiamy nogę bo wszystko zasłania wysoka trawa lub paprocie. Wiele osób uważa, że raz skręcona kostka leczenie będzie już zawsze słabsza i podatna na kolejne kontuzje. Na szczęście nie musi to być prawdą…

Skręcona kostka leczenie – postępowanie:

Postępowanie przy SKRĘCONA KOSTKA LECZENIE zależy w głównej mierze od rodzaju oraz stopnia uszkodzenia stawu skokowego. Uszkodzone więzadła zagoją się pod warunkiem prawidłowo przeprowadzonego leczenia. Warto jednakże wspomnieć iż nawet prawidłowe postępowanie doraźne, ortopedyczne czy fizjoterapeutyczne może nie dawać stuprocentowej pewności zapobiegania rozciągnięciu się blizny, która znajduje się na zrośniętym więzadle. Należy brać pod uwagę okoliczność pojawienia się niestabilności stawu, która w czasie może przyczynić się do wielu kłopotów zdrowotnych. Skręcona kostka leczenie może być przeprowadzone zarówno zachowawczo, tj. założenie gipsu, oraz za pomocą przeprowadzenia operacji. Decyzja dotycząca rodzaju leczenia zależna jest od typu uszkodzenia czy wieku chorego, gdzie osoby starsze zazwyczaj poddawane są leczeniu zachowawczemu. Na rodzaj leczenia ma również wpływ sprawność fizyczna pacjenta przed urazem. W przypadku lekkiego skręcenie kostki bezpośrednio po urazie można zastosować zimne okłady, powodujące zejście opuchlizny i obrzęku. A w przypadku sportowców zmuszeni są oni do zaprzestania treningów na kilka tygodni (skręcona kostka leczenie). W wielu przypadkach skręcenia lekkiego kostki wystarcza zastosowanie obuwia, które stabilizuje kostkę na czas około 10 do 14 dni. Obuwie stabilizujące stosuje się w celu znacznego odciążenia uszkodzonego stawu na ten okres. Dodatkowo lekarze zazwyczaj wydają skierowania na zabiegi fizjoterapeutyczne, takie jak krioterapia azotem, zmniejszająca obrzęk w okolicy kostki lub też pole magnetyczne, stosowane po upływie czterech dni po urazie przyspieszy regenerację więzadeł, lub też ćwiczenia czynne oraz bierne stawu skokowo goleniowego, tak jak kinezyterapia, stosowana między 14 a 21 dniem po urazie. Lekarze często również zalecają pływanie kraulem lub żabką przez ok. trzy tygodnie po pół godziny dziennie. Uprawianie tych konkretnych stylów pływackich nie naraża kostki na dodatkowe uszkodzenia, a wykonywane w wodzie pozwolą na odciążenie uszkodzonej kostki, czyli skręcona kostka leczenie a jednocześnie opór wody w basenie umożliwi subtelne ruchy stawu, które nie spowodują przy nich jego dalszych uszkodzeń kostki jak skręcona kostka leczenie.

Skręcona kostka leczenie – szczegóły:

Skręcona kostka leczenie drugiego stopnia, jest już znacznie bardziej zaawansowany i ograniczający ruch chorego stawu. Nieodzownie zostanie tu użyte usztywnienie w postaci opatrunku gipsowego na okres około trzech tygodni. Bezpośrednio po urazie, gdy nie ma możliwości zarówno stwierdzenia stopnia stwierdzenia, ani natychmiastowego założenia gipsu, można, a nawet należy zastosować metody pomocy doraźnej – dokładnie takie same jak w przypadku SKRĘCENIE KOSTKI w stopniu lekkim, a więc poprzez użycie zimnych okładów. W ramach skręcenie kostki leczenie istnieje jeszcze jeden sposób, jeszcze bardziej znany w dawniejszych czasach, chodzi tu o okłady z liści świeżej kapusty. Natomiast w przypadku leczenia operacyjnego, znajduje ono zastosowanie w przypadkach skrajnych- kiedy skręcona kostka leczenie okaże się niemożliwe do nastawienia, czy też kiedy ma miejsce przerwanie przedniego więzadła. Gdy mamy do czynienia ze skręceniem 3-go stopnia, a jest to już skręcenie ciężkie, nieodzownym i koniecznym zabiegiem jest operacja. Po wykonaniu zabiegu operacyjnego (skręcona kostka leczenie) chorą kończynę należy unieruchomić na okres od sześciu do ośmiu tygodni.

Skręcona kostka leczenie – podsumowanie:

W kolejnym etapie powinna nastąpić fizjoterapia z jednoczesnym usprawnianiem kończyny, takim jak w przypadku skręcenia drugiego stopnia – skręcona kostka leczenie.

skręcona kostka leczenie

 

SKRĘCENIE KOSTKI LECZENIE

SKRĘCONA KOSTKA LECZENIE

[bws_related_posts]

 

Call Now Button