• Ważne informacje o złamaniu kości śródstopia

  Ważne informacje o złamaniu kości śródstopia

    Piąta kość śródstopia  jest miejscem częstych urazów, zwłaszcza u sportowców. Złamanie kości śródstopia objawia się bólem po bocznej stronie stopy, wystąpieniem obrzęku oraz zasinienia świadczącego o wylewie krwi do tkanek. Złamania piątej kości śródstopia dzielimy na trzy podstawowe grupy. Po pierwsze może to być oderwanie fragmentu kości od końca skierowanego do tyłu, jest to tzw. złamanie tenisisty. Po drugie jest to tzw. złamanie Jones?a, które dotyczy złamania w okolicy 1,5 cm od końca kości, oraz po trzecie złamanie trzonu kości  potocznie nazywane złamaniem ze zmęczenia. W doborze odpowiedniego leczenia niezwykle istotne jest prawidłowe rozpoznanie rodzaju złamania kości śródstopia, ponadto przeprowadzenie dokładnej diagnozy lekarskiej oraz zlecenie zdjęć rentgenowskich stopy. Zdjęcia powinni być wykonane z trzech stron przednio-tylnej, bocznej i skośnej. Sam proces leczenia złamania piątek kości śródstopia może być dwojaki. Po pierwsze leczenie zachowawcze, nieoperacyjne, na które składa się noszenie specjalnego obuwia ortopedycznego oraz unieruchomienie kostki w gipsie na okres nawet do 8 tygodni. W cięższych przypadkach, gdy doszło do oderwania fragmentu kości niezbędne jest leczenie operacyjne, które polega na umieszczeniu specjalnej śruby wzdłuż kości, której zadaniem jest przyspieszenie zrastania się kości.

  złamanie kości śródstopia

  złamanie kości śródstopia

    Najczęściej diagnozowanym złamaniem piątej kości śródstopia jest złamanie Jones’a, które najczęściej powstaje w wyniku złego postawienia stopy na nierównym i twardym terenie np. podczas biegania lub szybkiego marszu.

    Złamanie kości śródstopia, które występuje w wyniku zmęczenia to inaczej złamanie w wyniku ciągłych, powtarzających się urazów. Ten rodzaj złamania piątej kości śródstopia jest trudny w leczeniu, wymaga najdłuższego unieruchomienia w gipsie oraz najbardziej intensywnej rehabilitacji po przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego. Rehabilitacja pomaga odzyskać sprawność ruchową.

  Tagi: złamanie 5 kości śródstopia

  Dodaj komentarz →

Napisz komentarz

Cancel reply
 • MY W MEDIACH

  Specjaliści z Poradni Chorób Stopy są bardzo często zapraszanymi gośćmi w roli ekspertów, przez telewizję, prasę oraz rozgłośnie radiowe.
  Czytaj więcej
 • DLACZEGO MY?

  Posiadamy wieloletnie doświadczenie w leczeniu zachowawczym i operacyjnym chorób i urazów stopy oraz stawu skokowego.
  Czytaj więcej
 • LECZENIE HALUKSÓW

  Stosujemy nowoczesne metody operacyjne, bez konieczności unieruchomienia w gipsie, używamy najlepszych tytanowych implantów.
  Czytaj więcej