• Paluch sztywny

  Paluch sztywny

  Paluch sztywny (hallux rigidus) –  jest to choroba polegająca na ograniczeniu zgięcia grzbietowego w stawie śródstopno-palcowym palucha.

  paluch sztywny

  paluch sztywny

    Ograniczenie to wiąże się z dolegliwościami bólowymi, obrzękiem, stanem zapalnym. Choroba ta rozwija się na ogół po 50 roku życia, nieco częściej u mężczyzn. Rzadko może jej towarzyszyć występowanie palucha koślawego.

    Paluch sztywny jest najczęściej spowodowany zaistniałym w przeszłości urazem. Może to być zarówno pojedynczy uraz dotyczący tego stawu, jak również liczne mikrourazy (na przykład u sportowców). Innymi przyczynami palucha sztywnego mogą być predyspozycje rodzinne oraz kształt głowy i kości śródstopia – trójkątny lub płaski kształt powierzchni stawowej sprzyjają rozwinięciu się palucha sztywnego.

  W przeciwieństwie do palucha koślawego (halluksy) boczne odchylenie palucha oaz przyśrodkowe przemieszczenie pierwszej kości śródstopia jest niedużego stopnia, bądź nie występuje. Na górnej powierzchni stawu tworzą się wyrośla kostne ograniczające zgięcie grzbietowe a powierzchnie stawowe stawu śródstopno-paliczkowego ulegają procesom zwyrodnienia.

  paluch sztywny

  paluch sztywny

   

  paluch sztywny

  paluch sztywny

  Istotą choroby są postępujące zmiany zwyrodnieniowe chrząstki stawowej. Prowadzą one do stanu zapalnego w obrębie stawu, przerostu błony maziowej (jest to wewnętrzna warstwa torebki stawowej). W dalszych fazach choroby pojawiają się osteofity (wyrośla kostne) na głowie I kości śródstopia, głównie na jej grzbiecie, rzadziej po stronie przyśrodkowej i bocznej. Osteofity mogą również tworzyć się na podstawie paliczka bliższego palucha (sztywny paluch leczenie Warszawa, Gdańsk, Katowice).

    Osteofity uformowane na grzbietowej części głowy I kości śródstopia konfliktują się z podstawą paliczka w czasie zgięcia grzbietowego powodując ograniczenie tego ruchu oraz dolegliwości bólowe. Ból może też być wywoływany przez konflikt osteofitów z ciasnym obuwiem.

  Objawy palucha sztywnego

  paluch sztywny

  paluch sztywny

    Objawami palucha sztywnego są:

  > ograniczenie ruchomości,
  > obrzęk i zaczerwienienie stawu,
  > dolegliwości bólowe,
  > czasem zniekształcenie stawu związane z obecnością osteofitów.

  paluch sztywny

  paluch sztywny

    Na zdjęciach rentgenowskich (sztywny paluch) widoczne jest przede wszystkim zwężenie szpary stawowej związanie z ubytkiem chrząstki stawowej oraz obecność osteofitów.

  paluch sztywny

  paluch sztywny

  Leczenie sztywnego palucha (Warszawa, Gdańsk, Katowice)

    Leczenie palucha sztywnego zależy od stopnia:

  > zaawansowania zmian,
  > dolegliwości bólowych,
  > aktywności pacjenta.

   

  sztywny paluch

  sztywny paluch

  W przypadkach mniej zaawansowanych dobre efekty może przynieść leczenie nie operacyjne. Zastosowanie leków przeciwzapalnych (np. diclofenak, ketoprofen, ibuprofen) i zabiegów rehabilitacyjnych, które co prawda nie poprawiają zakresu ruchomości ale mogą skutecznie zlikwidować stan zapalny i dolegliwości bólowe. Ulgę może również przynieść stosowanie odpowiedniego obuwia o twardej podeszwie, co zmniejsza zgięcie grzbietowe w stawie śródstopno-palcowym. Wskazane jest również aby obuwie było elastyczne oraz obszerne, aby nie powodować konfliktu z osteofitami.

    W przypadku braku poprawy, a także w przypadkach bardziej zaawansowanych konieczne jest leczenie operacyjne. Tutaj również rodzaj operacji zależy od stopnia zaawansowania choroby, a także od stopnia aktywności pacjenta – paluch sztywny leczenie Warszawa, Gdańsk, Katowice.

  Tagi: paluch sztywny , sztywny paluch

   

   

  Dodaj komentarz →
 • Opublikowany przez krystyna w 18 października 2014, 11:14

  Proszę o informację na czym polega operacja metodą Retza palucha sztywnego

  Odpowiedz →
  • Opublikowany przez jacek w 11 grudnia 2014, 19:09
   Odpowiedz krystyna

   Prosze o informacje na temat operacji metodą retza.

   Odpowiedz →
  • Opublikowany przez jacek w 11 grudnia 2014, 19:10
   Odpowiedz krystyna

   Prosze o informacje na temat operacji metodą retza.

   Odpowiedz →
  • Opublikowany przez Krystyna w 5 stycznia 2015, 19:44
   Odpowiedz krystyna

   Mam sztywny paluch stopy prawej. jest obrzęk i dolegliwości bólowe. Raehabilitacja nie dała większej poprawy. Jestem zainteresowana metoda operacyjną. K. Przybyłek. Będę w czwartek 8 i 9stycznia po południu w Warszawie. Czy mogłabym mieć konsultację w tych dniach?

   Odpowiedz →
 • Opublikowany przez Urszula w 6 maja 2016, 13:38

  Miałam operacje na palucha sztywnego. Z góry już nic nie boli tylko stopa zaczęła puchnąć i boleć od dołu. Wczoraj byłam u lekarza ortopedy, który stwierdził że na zdjęciu nic nie widać od czego może być ból. obecnie mogę chodzić tylko w starych adidasach, bo wszystkie inne są za ciasne, a mam dopiero 30 lat.
  czy jest jakaś szansa aby jeszcze stopa była sprawna?

  Odpowiedz →
 • Opublikowany przez Renata w 14 września 2016, 07:05

  mam ten sam problem.tylko palec mały kolo dużego prawej stopy.

  Odpowiedz →

Napisz komentarz

Cancel reply