• Paluch koślawy – leczenie, korekcja, operacja

  Paluch koślawy – leczenie, korekcja, operacja

  paluch koślawy

  PALUCH KOŚLAWY – LECZENIE, KOREKCJA, OPERACJA:

  Leczenie, korekcja i operacja palucha koślawego

   

  Paluch koślawy prowadzi z czasem również do powstawania zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawu śróstopno-palcowego I (MTP I). Te zmiany zwyrodnieniowe mogą być dodatkowym źródłem bólu. Leczenie palucha koślawego zależne jest od stopnia deformacji oraz od stopnia dolegliwości bólowych. W początkowej fazie kiedy deformacja jest niewielka a dolegliwości bólowe nie występują lub występują w nieznacznym stopniu podstawowym postępowaniem powinna być modyfikacja obuwia tzn. używanie butów na niewielkim obcasie i z szerokim noskiem. Można również używać specjalnych ortez odciągających paluch w kierunku przyśrodkowym, chociaż brak potwierdzenia w badaniach naukowych by stosowanie tych ortez powodowało spowolnienie powstawania deformacji. Przy dolegliwościach bólowych o charakterze metatarsalgii można również spróbować wkładek ortopedycznych z pelotą metatarsalną. Przy bardziej nasilonych deformacjach i dolegliwościach bólowych jedyną metodą leczenia jest leczenie operacyjne. Jest to jedyna metoda pozwalająca na trwałą zmianę ustawienia kości i zlikwidowanie deformacji. W literaturze opisanych jest ok. 150 różnych metod leczenia koślawego palucha. Pokazuje to, że nie ma jednej metody dobrej na każdy typ deformacji. Metoda operacyjna palucha koślawego musi być dobrana do stopnia deformacji, lokalizacji dolegliwości bólowych, zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawu oraz innych czynników. Większość metod leczenia koślawego palucha polega na różnego rodzaju przecięciu (osteotomii) I kości śródstopia i przesunięciu głowy I kości śródstopia w kierunku bocznym. Przy zastosowaniu nowoczesnych metod operacyjnych z użyciem implantów biowchłanialnych lub tytanowych nie ma potrzeby stosowania unieruchomienia w gipsie po przeprowadzonemu leczeniu palucha koślawego w postaci korekcji i operacji.

  koślawy paluch - leczenie, korekcja, operacja palucha koślawego

  KOŚLAWY PALUCH – LECZENIE, KOREKCJA, OPERACJA:

  Koślawy paluch – leczenie, korekcja i operacja palucha koślawego

   

  Koślawy paluch – pacjent po operacji chodzi w specjalnym bucie pooperacyjnym. Ułatwia to znacznie przebycie okresu pooperacyjnego, jak również umożliwia przeprowadzanie operacji na dwóch stopach jednocześnie. Ponieważ paluch koślawy najczęściej wiąże się z innymi zmianami w obrębie stopy takimi jak wspomniane palce młotkowate czy płaskostopie poprzeczne operacja nie powinna ograniczać się jedynie do skorygowania koślawości palucha, lecz powinna dotyczyć wszystkich składowych deformacji przodostopia. Pacjenci często zadają pytanie o ryzyko nawrotu deformacji („odrastanie haluksa”). Prawidłowe dobranie metody oraz odpowiednie przeprowadzenie leczenia, korekcji, czy operacji koślawego palucha, pozwala zredukować to ryzyko do około 2%.

  Zwyrodnienia stopy bywają niebezpieczne. Jest to o tyle poważny problem, że nie powinniśmy zapominać o tym, że każda wizyta diagnostyczna u lekarza może okazać się uzasadniona i jednocześnie uratować nas od operacji.

  Paluch koślawy – zagrożenie można opanować

  Paluch koślawy to nie przelewki, ponieważ haluksy nie są czymś przyjemnym, zwłaszcza gdy rozwiną się na, tyle że będą w stanie utrudniać nam chodzenie. Każdy tego typu problem, musi być leczony co do tego nikt nie ma wątpliwości. Leczenie palucha koślawego (m.in. w naszych placówkach w Warszawie, Gdańsku i Katowicach) to przede wszystkim szansa dla tych, u których zmiany chorobowe nie są na tyle poważne, że trzeba ich poddawać zabiegowi chirurgicznemu. Pamiętajmy, jednak że leczenie palucha koślawego pozwala korektować każdy przypadek niezależnie od stopnia jego zaawansowania. Miejsca w których leczy się haluksy, są coraz bardziej do tego przygotowane i dlatego też pacjenci mogą cieszyć się z właściwej opieki. Poradnia Chorób Stopy (Warszawa, Gdańsk i Katowice) to jedno z najlepszych miejsc, gdzie przeprowadza się specjalistyczne leczenie palucha koślawego. Całość stanowi jeden kompleks gdzie pacjenci, mogą liczyć na szybkie rozpoznanie i właściwe działania. Lekarze nigdy nie są bierni rozpoczynają działanie, gdy istnieje prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia właśnie z koślawym paluchem. To poważny problem dotyczący wielu osób także mężczyzn dlatego wszyscy starają się dać z siebie wszystko, aby sposób leczenia i późniejsze zalecenia były w stanie zniwelować kłopoty ze stopami.

  Koślawy paluch – a więc działamy

  Diagnoza to ważna rzecz w ten sposób możemy zniwelować ryzyko a dla pacjenta takie działanie wydaje się uzasadnione. Koślawy paluch nie u każdego badanego problem jest aż tak poważny dlatego w niektórych wypadkach dobrze wykonana profilaktyka, pozwala zapobiec wielu różnym dodatkowym czynnikom. To uzasadnione, że w ten sposób jesteśmy w stanie pozbyć się wielu problemów, które w przyszłości dokuczałyby nam jeszcze bardziej. Wtedy na pewno paluch koślawy leczenie Katowice byłoby niewystarczającym miejscem do opanowania skomplikowanego problemu. Paluch koślawy leczenie Gdańsk to miejsce gdzie tego typu leczenie jest skupione na eliminacji defektu. Jest po prostu zbyt uciążliwy a na farmakologię, jest zwyczajnie za późno. Koślawy paluch leczenie Warszawa to natomiast miejsce gdzie znajdziemy najwięcej wolnych miejsc. To właśnie dzięki takim rozwiązaniom możemy skuteczniej walczyć z haluksami do stanu początkowego aż do tych bardziej poważnych przypadków gdzie nóż chirurga jest konieczny, a nie tylko wskazany. Dobrze jest jednak odczuć ulgę, gdy wystarczy jedynie leczenie zachowawcze, ponieważ wtedy nie wiąże się to z operacją a jedynie z przyjmowaniem leków i czekaniem. Stan zapalny nóg jest jednak nieprzewidywalny dlatego nie możemy nastawiać się, że w każdym przypadku będzie podobnie. Musimy mieć na uwadze wszystkie opcje po to, aby lepiej podejść do problemu i szybko go rozwiązać. To jedyny rozsądny sposób na to, aby w przyszłości cieszyć się zdrowiem naszych stóp. Dbajmy o nie niezależnie od naszego wieku to ważne, jeśli chcemy być zdrowi.

  paluch koślawy - leczenie, korekcja, operacja

  PALUCH KOŚLAWY – LECZENIE, KOREKCJA, OPERACJA – WARSZAWA, GDAŃSK, KATOWICE:


  REJESTRACJA I KONSULTACJE – TEL. (22) 127-07-07


  koślawy paluch

  Tagi: paluch koślawy, koślawy paluch, paluch koślawy leczenie, paluch koślawy operacja, operacja palucha koślawego, korekcja palucha koślawego, korekcja palucha, korekcja paluchów, leczenie palucha koślawego, paluch koślawy leczenie Katowice, paluch koślawy leczenie Gdańsk.

  PORADNIA CHORÓB STOPY: PALUCH KOŚLAWY, KOŚLAWY PALUCH, PALUCH KOŚLAWY LECZENIE, PALUCH KOŚLAWY OPERACJA, OPERACJA PALUCHA KOŚLAWEGO, KOREKCJA PALUCHA KOŚLAWEGO, KOREKCJA PALUCHA, KOREKCJA PALUCHÓW, LECZENIE PALUCHA KOŚLAWEGO, PALUCH KOŚLAWY LECZENIE KATOWICE, PALUCH KOŚLAWY LECZENIE GDAŃSK.

   
  Skontaktuj się z nami i umów na wizytę:

  koślawy paluch

   

  Sprawdź więcej informacji:

   
  haluksy
  HALUKSY

   

  haluksy
  HALUKSY – KOŚLAWY PALUCH

   

  haluksy
  HALUKSY OPERACJA

   

  haluksy
  HALLUX

   

  haluksy
  OPERACJA HALUKSA PRYWATNIE

   

  haluksy
  HALUKSY LECZENIE

   

  haluksy
  HALUKSY OPERACJE

   

  haluksy
  HALUKS

   

  haluksy
  PALUCH SZTYWNY

   


  PALUCH KOŚLAWY

  KOŚLAWY PALUCH

  PALUCH KOŚLAWY LECZENIE


   

  Paluch koślawy (hallux valgus) – zwany potocznie halluksem występuje 9-10x częściej u kobiet.

  koślawy paluch

  koślawy paluch

    Do czynników ryzyka zaliczamy:

  > znaczne płaskostopie,
  > przykurcz ścięgna Achillesa,
  > zaburzenia neurologiczne,
  > wzmożoną ruchomość stawu klinowato-śródstopnego I
  > oraz choroby układowe (np. reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczyca – paluch koślawy).

    Ważnym czynnikiem ryzyka jest występowanie rodzinne (zwłaszcza w linii żeńskiej: babcia-matka-pacjentka) oraz kształt stopy – koślawy paluch.

    W przypadku tzw. stopy egipskiej (stopa A), gdzie sztywny paluch koślawy jest dłuższy od palca drugiego w wyniku konfliktu z obuwiem dochodzi do naturalnego spychania palucha do boku. Powszechnie uważa się, że przyczyną deformacji jest noszenie butów na wysokim obcasie, posiadających wąski nosek (paluch koślawy). Według badań naukowych istotnie deformacja ta jest 15 razy częstsza u osób chodzących w butach, w odróżnieniu od populacji nie noszących obuwia (np. zamieszkujących kraje afrykańskie). Z drugiej jednak strony uważa się, że niekorzystny wpływ obuwia ujawnia się jedynie w stopach obciążonych innymi czynnikami ryzyka – koślawy paluch.

  Paluch koślawy objawy

  koślawy paluch

  koślawy paluch

    Paluch koślawy jest to złożona deformacja przodostopia, która charakteryzuje się:

  koślawy paluch

  koślawy paluch

  > koślawością palucha, czyli jego bocznym odchyleniem (sztywny paluch koślawy zbliża się w stronę pozostałych palców),

  koślawy paluch

  koślawy paluch

  > szpotawością I kości śródstopia, czyli przyśrodkowym przemieszczeniem głowy I kości śródstopia (stopa staje się szersza, a głowa I kości śródstopia uwypukla się po przyśrodkowej stronie stopy),

  > występowaniem w okolicy przyśrodkowej głowy I kości śródstopia tzw. buniona, czyli, jak to określają pacjenci bolesnego zapalnego guza. Jego występowanie związane jest z powstaniem w tej okolicy kaletki, która ulega stanom zapalnym przy ciągłym podrażnianiu wywołanym np. uciskiem obuwia o wąskim nosku. Dodatkowo podrażnieniu ulegają nerwy skórne przebiegające w tej okolicy, co również może być przyczyną dolegliwości bólowych

  koślawy paluch

  koślawy paluch

  > ograniczeniem zakresu ruchu oraz powstaniem dolegliwości bólowych przy ruchu w stawie śródstopno-palcowym palucha. Nienaturalne przemieszczenie głowy I kości śródstopia do przyśrodka a paliczka podstawnego do boku powoduje bolesne napięcie torebki stawowej a z czasem podwichnięcie stawu.

  koślawy paluch

  koślawy paluch

    Z czasem, w przypadku opóźniania leczenia, dochodzi do postępu deformacji a więc:

  koślawy paluch

  koślawy paluch

  > występowania bolesności po stronie podeszwowej stopy pod głowami II, III a czasem także IV kości śródstopia (tzw. metatarsalgii), powodującej ból przy poruszaniu się,

  > powstania deformacji palców II-V (tzw. palce młotkowate) objawiającej nadmiernym wyprostem w stawie śródstopno-paliczkowym oraz przykurczem w stawach międzypaliczkowych. Powoduje to powstanie bolesnych odcisków na grzbietowej części stawu konfliktujących z obuwiem,

  koślawy paluch

  koślawy paluch

  > w skrajnych postaciach może dojść do nachodzenia się i krzyżowania palucha z palcem II, co praktycznie uniemożliwia chodzenie w normalnym, krytym obuwiu.

    Podstawą kwalifikacji pacjenta do leczenia operacyjnego jest dokładne badanie stopy oraz ocena zdjęć rentgenowskich. Wskazane jest aby zdjęcia radiologiczne były wykonane w obciążeniu tzn. podczas stania. Na kliszy RTG określamy różne kąty w obrębie stopy, w tym między innymi:

  koślawy paluch

  koślawy paluch

  > kąt międzyśródstopny (IM)  kąt pomiędzy osiami I i II kości śródstopia, im większy tym szersza stopa,
  > kąt koślawości palucha (HV) – kąt pomiędzy osią I kości śródstopia a osią paliczka podstawnego, oznacza stopień odchylenia palucha do boku,
  > kąt nachylenia powierzchni stawowej (DMAA)  konieczny do skorygowania celem ograniczenia ryzyka nawrotu deformacji.

  koślawy paluch

  koślawy paluch

   Podstawowym wskazaniem do operacji jest występowanie dolegliwości bólowych.

  Leczenie koślawego palucha

  koślawy paluch

  koślawy paluch

    W początkowych stadiach choroby wskazana jest modyfikacja obuwia na takie z niskim obcasem oraz miękką podeszwą i szerokim noskiem, co pozwoli na zmniejszenie ucisku wywołanego butami na wystające części stopy (zwłaszcza okolicy buniona oraz odcisków powstających nad stawami młotkowato zdeformowanych palców).

  koślawy paluch

  koślawy paluch

  Dodatkowo możliwe jest kupienie specjalnych miękkich ortez na wystające elementy kostne, co spowoduje dodatkową ochronę przed konfliktem z obuwiem. Jednocześnie ze względu na ból po podeszwowej stronie stopy (tzw. metatarsalgię spowodowaną płaskostopiem poprzecznym) wskazane jest noszenie w każdych butach wkładki z tzw. pelotą metatarsalną (czyli wystającą miękką poduszką, wbudowaną we wkładkę, która pozwala na uniesienie i przez to zmniejszenie ucisku na głowy II-IV kości śródstopia).

  koślawy paluch

  koślawy paluch

  Możliwe jest również nabycie samych miękkich pelot (bez wkładki), które pacjent przykleja do każdych butów. Dodatkowo wielu pacjentów stosuje separatory międzypalcowe (tzw. kliny, przekładki) oraz aparaty powodujące odwodzenie palca (np. aparat typu Marcin, ortezę Hallufix).

   

  koślawy paluch

  koślawy paluch

  Niestety powyższe postępowanie (wkładki, ortezy, peloty, itd.) nie leczy deformacji (sztywny paluch koślawy), nie zapobiega jej wystąpieniu oraz prawdopodobnie (brak wystarczających, rzetelnych naukowo badań) nie opóźnia nawet postępu choroby. Celem takiego postępowania nie jest zatem wyleczenie, ale poprawa komfortu życia pacjentów z sztywnym paluchem koślawym. Dodatkowo wskazane jest równoczesne stosowanie zabiegów fizykoterapeutycznych, zwłaszcza tych zmniejszających stan zapalny (np. jonoforeza,krioterapia miejscowa, itd.) oraz w części przypadków ogólne i miejscowe stosowanie niesterydowych leków przeciwzapalnych (np.ibuprofenketoprofen).

    W ostatnich latach wiele uwagi przywiązuje się do zastosowania kinezyterapii(czyli ćwiczeniu ruchem) oraz terapii manualnej we wczesnych stadiach sztywnego palucha koślawego. We wczesnych fazach choroby poprawiają one komfort pacjenta, rozluźniają napięte struktury torebkowo-więzadłowe, przez co nieco poprawiają biomechanikę chodu i zmniejszają dolegliwości bólowe, natomiast nie hamują postępu deformacji i nie opóźniają konieczności zastosowania leczenia operacyjnego – koślawy paluch.

   

  paluch koślawy

  paluch koślawy

  W przypadku, gdy pacjent nie odczuwa poprawy po leczeniu nieoperacyjnym lub nie toleruje takiego leczenia (przy dużej deformacji ortezy, peloty, itd. nie będą mieścić się do zwykłego obuwia wywołując dodatkowy ucisk na wystające kostne części stopy) wskazane jest leczenie operacyjne. Nie ma jednej ustalonej procedury dla każdego chorego: rodzaj zabiegu operacyjnego dobiera się na podstawie nasilenia deformacji, rodzaju i umiejscowienia dolegliwości bólowych, wieku, płci i oczekiwań pacjenta oraz jego ogólnego stanu fizycznego. Sztywny Koślawy paluch nie jest zatem jak sądzi większość pacjentów jedynie – wystającą kostką, która boli wtedy, gdy rośnie – ale złożoną patologią stopy.Z tego powodu nie jest możliwe jego leczenie (zwłaszcza zaawansowanych postaci) przy pomocy prostych, ambulatoryjnie wykonywanych zabiegów. Korekcja sztywnego palucha koślawego wykonywana jest na bloku operacyjnym i nie polega jedynie na ścięciu nadmiaru kości (egzostozy), ale na odtworzeniu prawidłowej anatomii całego przodostopia. Z tego powodu, zwłaszcza w cięższych deformacjach, konieczna staje się nie tylko korekcja ustawienia palucha, ale również pozostałych palców. Do tego celu używa się nowoczesnych tytanowych implantów (wkręty, płytki), które nie wywołują podrażnienia tkanek pacjenta oraz pozwalają na wczesną rehabilitacje i wykonywanie innych badań obrazowych (np. rezonansu magnetycznego) oraz w większości przypadków nie wymagają usuwania. Pozwalają one również uniknąć unieruchomienia stopy w opatrunku gipsowym. Zamiast niego pacjent już następnego dnia po operacji może chodzić w specjalnym bucie.

   

  paluch koślawy 1

  paluch koślawy

  Tylko takie postępowanie zmniejsza szanse nawrotu deformacji oraz pozwala na komfort chodzenia w normalnym obuwiu.

    Operacyjne leczenie palucha koślawego jest przeciwwskazane u osób z licznymi obciążeniami internistycznymi oraz u zawodowych tancerzy oraz sportowców wyczynowych do momentu zakończenia kariery – PALUCH KOŚLAWY, KOŚLAWY PALUCH.

   

  Dodaj komentarz →

Napisz komentarz

Cancel reply