• Zachęcamy do lektury naszego artykułu dotyczącego Miniinwazyjnej chirurgii stopy, opublikowanego na portalu na Aktywni.pl

  Zachęcamy do lektury naszego artykułu dotyczącego Miniinwazyjnej chirurgii stopy, opublikowanego na portalu na Aktywni.pl

  Miniinwazyjna chirurgia stopy:

  W ciągu dnia wykonujemy kilka tysięcy kroków. Dzięki stopom, które zapewniają nam odpowiednią statykę, mamy możliwość nie tylko sprawnego poruszania się, ale także doskonałej amortyzacji wstrząsów i przeciążeń podczas codziennej aktywności. Jako podstawa naszego ciała, stopy są jednym z najważniejszych jego narządów. Ich struktura i kształt decyduje o naszym chodzie, a co za tym idzie – o komforcie życia. Gdy jednak dochodzi do deformacji stopy, pojawia się ból i trudności w noszeniu obuwia, a ortezy i rehabilitacja nie przynoszą oczekiwanej poprawy, konieczne staje się leczenie operacyjne. W aspekcie powrotu do zdrowia i sprawności, czasu, jaki to zajmie oraz blizn pooperacyjnych, dziś decyzja o takim zabiegu wcale nie musi być trudna.

  Zminimalizuj leczenie stopy:

  Spośród wielu stosowanych obecnie technik, coraz większą popularność na świecie zdobywa miniinwazyjna chirurgia stopy (MIS – Minimally Invasive Surgery), która szczególnie w przypadku schorzeń przodostopia obejmuje kilka przezskórnych technik, m. in. metodę Chevron oraz osteotomię Akin?a. W przeciwieństwie do metody otwartej, oferują one wykonywanie bardzo małych nacięć skóry (ok. 0,5 cm długości), a procedura odbywa się pod kontrolą RTG – wyjaśnia specjalista chirurgii stopy i stawu skokowego Poradni Chorób Stopy, dr Krzysztof Bryłka, ortopeda-traumatolog. Nowoczesne frezy umożliwiają wykonanie osteotomii, po której rany są tak małe, że nie wymagają szwów, co zmniejsza ogólny uraz i pozwala zminimalizować pooperacyjny ból. Dzięki temu pacjent może znacznie szybciej powrócić do zdrowia i do codziennych zajęć.

  Nie tylko halluxy:

  Za pomocą miniinwazyjnych technik w Poradni Chorób Stopy skutecznie mogą być leczone deformacje stawów stopy i palców, a w szczególności:

  • paluch koślawy
  • paluch sztywny (hallux rigidus)
  • palce młotkowate
  • płaskostopie poprzeczne i płaskostopie podłużne (stopa płasko-koślawa)
  • bunionette („kostka krawca”)

   
  W przypadku zbyt dużych zniekształceń, metody miniinwazyjne mogą jednak nie być wskazane i u niektórych pacjentów skuteczniejsza będzie operacja otwarta. Każdorazowo o odpowiedniej kwalifikacji decyduje już lekarz.

  Skoncentruj się na korzyściach:

  Zdaniem dr n. med. Pawła Kołodziejskiego, specjalisty ortopedii i traumatologii narządu ruchu Poradni Chorób Stopy, spopularyzowanie nowoczesnych technik w ciągu ostatnich kilkunastu lat spowodowało, że miniinwazyjna chirurgia przodostopia może zapewnić znacznie lepsze efekty kliniczne, a dzięki mniejszej ingerencji w tkanki, skraca rekonwalescencję i okres rehabilitacji, zapewniając jednocześnie lepszy wynik kosmetyczny. Dzięki temu MIS cieszy się coraz większym uznaniem i staje się alternatywą dla metod klasycznych, polegających na wykonaniu jednego lub kilku nacięć skóry oraz tkanek miękkich. Korzyści jest naprawdę wiele, a wśród zalet miniinwazyjnych technik chirurgii stopy wyróżnia się:

  • krótszy czas zabiegu (chirurgia jednodniowa) i większe bezpieczeństwo dzięki znieczuleniu miejscowemu
  • redukcję zrostów tkanek i zmniejszenie blizn
  • lepszą ruchomość operowanych stawów
  • mniejsze ryzyko głębokiej infekcji

   
  Ważnym atutem metody jest również brak gipsu, co znacznie zmniejsza ryzyko zakrzepicy, a powrót do aktywności możliwy jest dzięki specjalnemu obuwiu noszonemu już w trakcie gojenia się rany.

  Dodaj komentarz →

Napisz komentarz

Cancel reply
 • MY W MEDIACH

  Specjaliści z Poradni Chorób Stopy są bardzo często zapraszanymi gośćmi w roli ekspertów, przez telewizję, prasę oraz rozgłośnie radiowe.
  Czytaj więcej
 • DLACZEGO MY?

  Posiadamy wieloletnie doświadczenie w leczeniu zachowawczym i operacyjnym chorób i urazów stopy oraz stawu skokowego.
  Czytaj więcej
 • LECZENIE HALUKSÓW

  Stosujemy nowoczesne metody operacyjne, bez konieczności unieruchomienia w gipsie, używamy najlepszych tytanowych implantów.
  Czytaj więcej