• Złamanie 5 kości śródstopia

  Złamanie 5 kości śródstopia

  Guzowatość to najbardziej proksymalna (czyli położona bliżej pięty) część kości piętowej. Do jej złamania najczęściej dochodzi  podczas skręceń stawu skokowego i stopy. Typowe złamanie guzowatości jest awulsyjnym (tzn. wynikającym z pociągnięcia) odłamaniem niewielkiego fragmentu V kości śródstopia przez przyczep rozcięgna podeszwowego. Występuje ono dość często, a rokowanie w jego przypadku jest zazwyczaj bardzo dobre. W tej okolicy wyróżnia się jeszcze tzw. złamanie Jonesa. Mimo, iż jest ono nieco podobne do poprzedniego i dotyczące tej samej kości, to wymaga zupełnie odmiennego postępowania, a powrót do pełnej sprawności wymaga właściwego rozpoznania i leczenia. Wynika to z faktu, że złamanie Jonesa występuje w miejscu słabego ukrwienia V kości śródstopia, przez co potencjał gojenia jest znacznie gorszy. Złamanie to może mieć również charakter tzw. złamania zmęczeniowego – doprowadzają do niego powtarzające się mikrourazy tej okolicy lub przewlekłe przeciążenie tej części stopy (np. wadliwe obciążanie bocznej krawędzi stopy).

  Objawy:

  Typowymi objawami na złamanie 5 kości śródstopia są: ból, obrzęk, zasinienie okolicy bocznej stopy, trudności w pełnym obciążeniu kończyny.

  Rozpoznanie:

  Rozpoznanie opiera się na badaniu klinicznym stopy i stawu skokowego (czasem przy urazach skrętnych stawu skokowego przeoczane są złamania V kości śródstopia). Dodatkowo należy wykonać diagnostykę rentgenowską. Dopiero na tej podstawie klasyfikuje się złamanie do odpowiedniego typu co warunkuje leczenie.

   Leczenie:

  W większości przypadków leczenie typowego złamania guzowatości V kości śródstopia jest nieoperacyjne. Wystarczy odciążenie kończyny dolnej, czasem unieruchomienie w opatrunku gipsowym lub specjalnej ortezie. Na proces leczenia korzystnie wpływa wcześnie podjęta rehabilitacja. W przypadku stwierdzenie przemieszczonego dużego fragmentu guzowatości V kości śródstopia lepszy wynik uzyskuje się po leczeniu operacyjnym, polegającym na nastawieniu i odpowiednim zespoleniu odłamów kostnych. Leczenie złamania typu Jonesa najczęściej jest operacyjne ze względu na duży odsetek braków zrostu przy leczeniu nieoperacyjnym. Stosuje się te same zasady zespolenia, co w przypadku innych złamań. Najczęściej po operacji kończynę unieruchamia się w opatrunku gipsowym lub specjalnej ortezie i wdraża rehabilitację. Złamania zmęczeniowe tej okolicy wymagają leczenia operacyjnego z zastosowaniem przeszczepów kostnych, a po ich zagojeniu dokładnej analizy przyczyn powstania. Najczęściej konieczne jest wykonanie komputerowego badania obciążeń stopy oraz dobór wkładek odciążających ta okolicę. Często konieczna jest również modyfikacja aktywności sportowej.

  Tagi: złamanie 5 kości śródstopia

   

  Czy wiesz że...?

  Typowymi objawami dla złamania 5 kości śródstopia są: ból, obrzęk, zasinienie okolicy bocznej stopy, trudności w pełnym obciążeniu kończyny.

  Dodaj komentarz →
 • MY W MEDIACH

  Specjaliści z Poradni Chorób Stopy są bardzo często zapraszanymi gośćmi w roli ekspertów, przez telewizję, prasę oraz rozgłośnie radiowe.
  Czytaj więcej
 • DLACZEGO MY?

  Posiadamy wieloletnie doświadczenie w leczeniu zachowawczym i operacyjnym chorób i urazów stopy oraz stawu skokowego.
  Czytaj więcej
 • LECZENIE HALUKSÓW

  Stosujemy nowoczesne metody operacyjne, bez konieczności unieruchomienia w gipsie, używamy najlepszych tytanowych implantów.
  Czytaj więcej