• Palce młoteczkowate

  Palce młoteczkowate

  Deformacja młoteczkowata polega na zagięciu palca w stawie miedzypaliczkowym dalszym (palce II-V składają się z 3 paliczków: podstawnego, środkowego i dalszego, a zagięcie występuje między paliczkiem środkowym i dalszym). Najczęściej dotyczy ona palca II, który jednocześnie w większości przypadków jest palcem najdłuższym. Skutkuje to trudnością w doborze odpowiedniego obuwia oraz dolegliwościami bólowymi szczytu palca. Wraz z upływem czasu występują zmiany troficzne płytki paznokciowej. Dodatkowo na grzbietowej powierzchni palca na wysokości zagiętego stawu pojawia się bolesny modzel. Z czasem nawet codzienne chodzenie staje się bardzo bolesne.

  Palce młoteczkowate są bardzo często występującymi w populacji deformacjami. Do ich powstawania przyczyniają się takie czynniki jak urazy, zaburzenia nerwowomięśniowe, reumatoidalne oraz mechaniczne, jak i noszenie obuwia, nieprawidłowo dopasowanego do długości stóp, jak również obuwia na wysokich obcasach, z wąskimi czubkami. Odpowiednim w tym wypadku rozwiązaniem jest stosowanie specjalnych silikonowych ochraniaczy i podkładek pod palce, które pomagają zmniejszyć ucisk na chore miejsce.

  Przyczyny:

  palce młoteczkowate

  palce młoteczkowate

  Przyczynę schorzenia upatruje się w przykurczu jednego ze ścięgien zginaczy danego palca – tzw. zginacza długiego, który przyczepia się do podstawy paliczka dystalnego. Zbyt mała jego długość (czyli przykurcz) powoduje zagięcie tego paliczka. Nie bez wpływu jest również noszenie zbyt małego rozmiaru obuwia.

  Rozpoznanie:

  Rozpoznanie opiera się na dokładnym badaniu klinicznym stopy. W większości przypadków dodatkowa diagnostyka nie jest konieczna.

  Leczenie:

  Leczenie nieoperacyjne jest w większości przypadków nieskuteczne. Czasami pewną ulgę przynosi zastosowanie specjalnych silikonowych ortez chroniących szczyt palca lub innych powodujących mechaniczne jego wyprostowanie. Niestety ortezy najczęściej nie mieszczą się do bardziej dopasowanego obuwia i wraz z postępem deformacji nie jest możliwe bierne wyprostowanie palca. Leczenie operacyjne w początkowych stadiach polega na plastyce tkanek miękkich. W przypadku zwlekania z jego wykonaniem konieczne są odpowiednio dobrane procedury na tkance kostnej. Powrót do pełnej sprawności,  w tym do uprawiania sportu po tego rodzaju operacjach jest relatywnie szybki.

  Tagi: palce młoteczkowate

   

  Czy wiesz że...?

  Przyczynę schorzenia upatruje się w przykurczu jednego ze ścięgien zginaczy danego palca ? tzw. zginacza długiego, który przyczepia się do podstawy paliczka dystalnego. Zbyt mała jego długość (czyli przykurcz) powoduje zagięcie tego paliczka. Nie bez wpływu jest również noszenie zbyt małego rozmiaru obuwia.

  Dodaj komentarz →