• Deformacje stopy – płaskostopie i stopa wydrążona

  Deformacje stopy – płaskostopie i stopa wydrążona

   

  stopa wydrążona

  stopa wydrążona

    Deformacje stopy to bardzo częsty problem wielu ludzi. Jedne z częstszych zniekształceń stopy to płaskostopie oraz stopa wydrążona. Płaskostopie charakteryzuje się obniżeniem łuków wysklepiających stopę. Jeśli mamy do czynienia z obniżeniem łuku poprzecznego, wówczas mówimy o płaskostopiu poprzecznym, natomiast w przypadku obniżenia łuku podłużnego, wtedy mówimy o płaskostopiu podłużnym. Płaskostopie objawia się bólem stopy oraz bólem łydek, który nasila się w trakcie chodzenia, pojawieniem się obrzęku w obrębie kostki oraz pojawieniem się problemu powracających odcisków na stopie. Nieleczone płaskostopie może grozić pogłębieniem się deformacji, powiększeniem obrzęku, a także powstanie dużo poważniejszych problemów takich jak na przykład stany zapalne torebki stawowej i więzadeł. W leczeniu płaskostopia stosowane są specjalne, indywidualnie dobierane wkładki ortopedyczne na płaskostopie poprzeczne i podłużne, które pozwalają na prawidłowe ukształtowanie stopy. Ponadto zalecane są ćwiczenia rehabilitacyjne takie jak np. chodzenie na boso po nierównym terenie. W cięższych przypadkach podejmowane jest leczenie operacyjne.

   

  stopa wydrążona

  stopa wydrążona

  W przypadku drugiej z deformacji, którą jest stopa wydrążona mamy do czynienia z nadmiernym, wysokim uniesieniem podłużnego sklepienia stopy. Przyczyną stopy wydrążonej jest zazwyczaj choroba nerwowo-mięśniowa taka jak niedowład mięśni spowodowany zaburzeniami nerwowymi. Objawami stopy wydrążonej jest wysokie podbicie, liczne odciśnięcia na podbiciu i na palcach, ponadto pojawiają się palce usztywnione i szpotawe czyli mocno przygięte. Obserwuje się także, tak jak w przypadku płaskostopia, nierównomierne ścieranie podeszwy butów. Leczenie stopy wydrążonej opiera się na noszeniu specjalistycznego obuwia ortopedycznego, a także stosowaniu indywidualnie dobranych wkładek ortopedycznych, których zadaniem jest korygowanie przede wszystkim przodostopia. W zaawansowanym stadium choroby, podobnie jak w przypadku płaskostopia poprzecznego i podłużnego, zalecane jest leczenie operacyjne.

  Tagi: wkładki ortopedyczne płaskostopie poprzeczne , stopa wydrążona

  Dodaj komentarz →
 • Opublikowany przez Kris w 3 października 2017, 10:55

  Są świetne wkładki na płaskostopie podłużne i poprzeczne, wypróbowałam takie firmy jak Mazbit, Corby a ostatnio Footmate ze strony http://sklep.footmate.pl, wszystkie dość podobnej jakości te ostatnie jednak najlepiej wychodzą cenowo. Aktualnie testuję w sumie już 2 miesiąc wkładki Alfa Comfort za około 25zł i powiem ze sprawują się nieźle.
  Świetna sprawa, kiedyś takich nie było.

  Odpowiedz →

Napisz komentarz

Cancel reply
 • My w Mediach

  Specjaliści z Poradni Chorób Stopy są bardzo często zapraszanymi gośćmi w roli ekspertów, przez telewizję, prasę oraz rozgłośnie radiowe.
  Czytaj więcej
 • Dlaczego My?

  Posiadamy wieloletnie doświadczenie w leczeniu zachowawczym i operacyjnym chorób i urazów stopy oraz stawu skokowego.
  Czytaj więcej
 • Leczenie Haluksów

  Stosujemy nowoczesne metody operacyjne, bez konieczności unieruchomienia w gipsie, używamy najlepszych tytanowych implantów.
  Czytaj więcej