• Czym jest artroskopia stawu skokowego?

  Czym jest artroskopia stawu skokowego?

  artroskopia stawu skokowego

  ARTROSKOPIA STAWU SKOKOWEGO:

   

  Artroskopia stawu skokowego to małoinwazyjna metoda operacyjna bardzo często stosowana przez chirurgów stopy. Polega ona na wprowadzeniu do wnętrza stawu specjalnego urządzenia (artroskopu) oraz różnego typu narzędzi medycznych (np. haczyk, elektrokoagulacja, shaver). Zabieg wykonuje się w znieczuleniu podpajęczynówkowym lub ogólnym. W niektórych sytuacjach wystarczy nawet znieczulenie miejscowe. Po większości zabiegów artroskopowych w obrębie stawu skokowego (artroskopia stawu skokowego) pacjent przebywa w szpitalu 1 dobę. Podstawowymi wskazaniami do wykonania artroskopii stawu skokowego są: przerost błony maziowej, uszkodzenia chrząstki stawowej bloczka kości skokowej, występowanie ciał wolnych w stawie, zespoły wklinowania przedni i tylny, złamania śródstawowe, zrosty w jamie stawu oraz dolegliwości bólowe stawu skokowego o niejasnej etiologii. Postępy technologiczne (wprowadzenie bardzo cienkich, dobrej jakości artroskopów, opracowanie systemów do nieinwazyjnego rozciągania stawu, nowe techniki diagnostyczne) umożliwiają ciągłe rozszerzanie dostępnych wskazań.

  artroskopia stawu skokowego

  Artoskopia stawu skokowego – typy operacji:

  Wyróżniamy dwa podstawowe typy tej operacji: artroskopia przedniego przedziału i artroskopia tylnego przedziału stawu skokowego. W pierwszej z nich pacjent najczęściej leży na plecach a urządzenia wprowadza się do stawu od przodu. W drugiej pacjent układany jest na brzuchu, a dostępy operacyjne wykonuje się w pobliżu ścięgna Achillesa. Czasem nieprawidłowo do artroskopii stawu skokowego zalicza się takie zabiegi jak usunięcie chrząstki trójkątnej czy leczenie pięty Haglunda oraz zapalenia przyczepu ścięgna Achillesa. Zabiegi te, choć wykonywane w okolicy stawu skokowego nie są artroskopiami lecz endoskopiami, gdyż podczas ich wykonywania nie wprowadza się urządzeń do wnętrza stawu. Artroskopia stawu skokowego uznawana jest za zabieg bezpieczny i obarczona jest nieznacznym odsetkiem powikłań. Do najczęstszych należą krwiak w jakie stawu oraz ograniczenie zakresu ruchu w stawie skokowym. Specjalistyczna rehabilitacja po tym zabiegu pozwala na szybki powrót do normalnej aktywności.

  artroskopia stawu skokowego

  Tagi: artroskopia stawu skokowego

  PORADNIA CHORÓB STOPY: ARTROSKOPIA STAWU SKOKOWEGO

   
  Skontaktuj się z nami i umów na wizytę: (22) 127-07-07

  haluksy

   


  Sprawdź więcej informacji:

  ARTROSKOPIA STAWU SKOKOWEGO

   

    Ortopedia jest dziedziną medycyną rozwijającą się bardzo prężnie poprzez wprowadzanie nowych metod diagnostycznych. Obecnie jedną z najpopularniejszych technik operacyjnych umożliwiających bardzo dokładną diagnostykę schorzeń stawów jest artroskopia stawu skokowego. Wykonywane operacje artroskopowe dotyczą najczęściej barku, łokci, nadgarstka, stawu kolanowego oraz stawu skokowego. Niezwykłą zaletą tej metody jest fakt, iż jest mało inwazyjna i pozwala na penetrowanie wnętrza stawu bez konieczności jego otwierania. Wykonuje się jedynie niewielkie nacięcie, by móc wprowadzić endoskop umożliwiający obejrzenie wnętrza stawu oraz podjęcie odpowiednich procedur leczniczych. Wśród licznych zalet tej metod należy wymienić również szeroki wachlarz zastosowań, szybką rekonwalescencję oraz szybki powrotu do pełnej sprawności przez pacjenta.

  badanie komputerowe stóp warszawa

  badanie komputerowe stóp warszawa

    Liczne dolegliwości związane ze stawem skokowym wynikające z jego przeciążenia lub dysfunkcji anatomicznych stóp są jednymi z najczęstszych wskazań do wykonania artroskopii stawu skokowego. Pierwszym etapem jest precyzyjne rozpoznanie rodzaju dolegliwości bądź zwyrodnienia. Pomocne na tym etapie mogą być badania komputerowe stóp Warszawa.  Pozwalają one na ocenę prawidłowości lub ewentualnych odchyleń od normy w ukształtowaniu stopy. Takie badania można wykonać w każdym większym mieście w sklepach lub salonach ortopedycznych. Miejscem gdzie bez problemu znajdziemy ośrodki znajdujące się badaniami komputerowymi stóp jest na przykład Warszawa.

    Po odpowiednim rozpoznaniu dolegliwości stawu skokowego następuje zabieg operacyjny. Artroskopia stawu skokowego może być pomocna w leczeniu zarówno przedniej jak i tylnej części stawu i może służyć między innymi do likwidacji narośli kostnych, usuwania przerośniętej błony maziowej, która może się pojawić w wyniku chorób reumatycznych, usuwania uszkodzonych odcinków chrząstki, a także usuwania ciał wolnych.

    Postępowanie pooperacyjne jest uzależnione indywidualnie od pacjenta, czasami po artroskopii stawu skokowego istnieje konieczność pozostania w szpitalu i unieruchomienia kończyny dolnej, w innych przypadkach od razu po zabiegu można przejść do niezbędnej rehabilitacji.

  Czym dokładnie jest artroskopia stawu skokowego?

  Artroskopia stawu skokowego jest to technika operacyjna o niskiej inwazyjności. Jej leczenie odbywa się pod kontrolą kamery i bardzo małego obiektywu, który pozwala na obserwację wnętrza stawu. Zamiast dużej kilkunastocentymetrowej rany odbywa się ono poprzez dwa około pięć do ośmiu mm nacięcia. Sprzyja to szybszemu powrotowi do zdrowia pacjenta oraz zmniejsza ryzyko zakażenia okołooperacyjnego. Szerokie wprowadzenie techniki artroskopowej do medycyny oraz kooperacja z zespołem specjalistów w rehabilitacji narządu ruchu umożliwia skrócenie okresu rehabilitacji pooperacyjnej do minimum. Co prawda pierwsze tego typu operacje były wykonane już w początkach ubiegłego wieku, jednak prawdziwym przełomem było zastosowanie w latach osiemdziesiątych toru wizyjnego a następnie szeregu różnych rozwiązań poszerzających możliwości i zwiększających ich skuteczność w chirurgii kolana, barku, łokcia oraz innych stawów. Artroskopia stawu skokowego nieustannie dynamicznie się rozwija i trudno sobie bez niej wyobrazić nowoczesną ortopedię.

  Artroskopia a staw skokowy

  Staw skokowy jest jednym z najbardziej obciążanych stawów, co w efekcie skutkuje nieprzyjemnymi urazami i zmianami przeciążeniowymi – zwłaszcza chrząstki stawowej. Usuwanie narośli kostnych, przerośniętej błony maziowej oraz uszkodzonych fragmentów chrząstki stawowej pod kontrolą artroskopu poprawia ruchomość stawu i wydolność chodu. W zaawansowanych zmianach kiedy konieczne jest usztywnienie stawu również możliwe jest użycie techniki artroskopowej (artroskopia stawu skokowego) co bardzo skraca czas leczenia.

  Przebieg artroskopii stawu skokowego

  artroskopia stawu skokowego

  artroskopia stawu skokowego

  Do przeprowadzenia operacji artroskopii stawu skokowego niezbędne jest oczywiście znieczulenie. Anestezjolog bada pacjenta przed znieczuleniem oraz wyjaśnia proponowany typ znieczulenia. Większa część pacjentów przechodzi operację stawu skokowego w znieczuleniu ogólnym, dożylnym. Znieczulenie to wybierane jest z powodu małej ilości powikłań jakie mogą wystąpić i braku efektów ubocznych znieczulenia ogólnego – takich jak nudności, wymioty, bóle gardła i uczucie ogólnego rozbicia. W niektórych przypadkach do zabiegu artroskopii stosuje się znieczulenie lędźwiowe.

  Artroskopia stawu skokowego – rehabilitacja

  Po zabiegu artroskopii stawu skokowego pacjent otrzymuje przez parę dni proszki przeciwbólowe i przeciwzakrzepowe – heparyny. Zaleca się ograniczenie aktywności fizycznej do minimum przez przynajmniej tydzień. Jak łatwo można się spodziewać organizm reaguje na wykonaną operację. Reakcja jest tym większa jeżeli krwiak pooperacyjny jest dość duży. Siadanie, wstawanie oraz chodzenie możliwe jest w pierwszej dobie po operacji. W opanowaniu chodzenia pomaga rehabilitant – pokazuje oraz nadzoruje pierwsze ćwiczenia, uczy jak chodzić przy pomocy dwóch lasek. Pacjent będzie z nich korzystał przez około dwa-trzy tygodnie po operacji. Lekarz lub rehabilitant informuje z jaką siłą można stawać na operowanej nodze. Zazwyczaj pełne obciążanie nogi możliwe jest po około siedmiu dobach. Po artroskopii nie ma konieczności stosowania stabilizatora stawu. Wyjątek stanowi sytuacja kiedy uszkodzona łąkotka została zeszyta, bądź wykonano zabieg naprawczy na chrząstce czy więzadłach, a staw wymaga czasowego unieruchomienia. W tym przypadku pacjent informowany jest o potrzebie stabilizacji stawu w czasie chodzenia.

  ARTROSKOPIA STAWU SKOKOWEGO

  POLECANE WPISY:

   

  Dodaj komentarz →

Napisz komentarz

Cancel reply
 • MY W MEDIACH

  Specjaliści z Poradni Chorób Stopy są bardzo często zapraszanymi gośćmi w roli ekspertów, przez telewizję, prasę oraz rozgłośnie radiowe.
  Czytaj więcej
 • DLACZEGO MY?

  Posiadamy wieloletnie doświadczenie w leczeniu zachowawczym i operacyjnym chorób i urazów stopy oraz stawu skokowego.
  Czytaj więcej
 • LECZENIE HALUKSÓW

  Stosujemy nowoczesne metody operacyjne, bez konieczności unieruchomienia w gipsie, używamy najlepszych tytanowych implantów.
  Czytaj więcej